Toruński Festiwal Słów, który odbędzie się w naszym regionie między 16 a 27 czerwca 2022 roku to wielkie święto literatury, czytelników i czytelniczek oraz każdego, kto otwiera się na drugiego człowieka w akcie werbalnej komunikacji!

W tym roku zdecydowaliśmy się rozszerzyć dotychczasową formułę Toruńskiego Festiwalu Książki, co odzwierciedla odświeżona nazwa, podążająca za współczesnymi zmianami w mentalności odbiorców. Już nie tylko książka staje się medium ponadludzkiego rozumienia, ale coraz częściej są to audiobooki, e-booki, vlogi, współczesne komunikatory, a także coraz większa popularność języków zwiększających dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami (język migowy, języki inne niż ojczysty).

Festiwal w nowej formie nie tylko akcentuje tę różnorodność tematycznie, ale także wychodzi poza Toruń, zyskując zasięg regionalny. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w plenerze w Toruniu (m.in.: Rynek Staromiejski, dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, Plac Teatralny), Chełmży (plaża przy Jeziorze Chełmżyńskim, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa) oraz w instytucjach kultury w Toruniu, Grębocinie (Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa) i Małej Nieszawce (Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce).

Wśród zaproponowanych przez nas wydarzeń znajdą się literackie spotkania autorskie, koncerty, czytania performatywne, warsztaty, a także happeningi i gry słowne w przestrzeni miejskiej. Wśród festiwalowych gości odnajdziemy pisarki i pisarzy, którzy w wyraźny sposób zaznaczają w swojej literaturze zagadnienia związane z tożsamością, czy idąc dalej – integracją.

Gośćmi Toruńskiego Festiwalu Słów będą m.in.: Mariusz Szczygieł, Krystyna Kurczab-Redlich, Andrij Lubka, Zbigniew Rokita, Julia Wizowska, Joanna Bator, Łukasz Barys, Magdalena Grzebałkowska, Mira Marcinów, Tomasz Markiewka czy Justyna Sobolewska.

Plenerowe koncerty będą niesamowitą okazją do posłuchania zespołów nawiązujących do słowiańskiego folkloru. W Chełmży wystąpi ukraiński zespół AtmAsfera, natomiast toruńską publiczność na Rynku Staromiejskim rozkołysze formacja Tuhaj-Bej.

Towarzyszące festiwalowi warsztaty skupiają natomiast naszą uwagę na różnych formach i aspektach posługiwania się słowem. Chełmżą zawładną warsztaty gotowania potraw ukraińskich, prowadzone przez energiczne animatorki i animatorów z Ukrainy. Wraz z Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa w Grębocinie przygotowaliśmy zajęcia z podstaw pisania cyrylicą. W Toruniu natomiast odbędą się warsztaty kaligrafii i ekslibrisu, podkreślające artystyczny wymiar posługiwania się pismem odręcznym.

Staraliśmy się, aby Toruński Festiwal Słów – uwzględniając potrzeby różnych odbiorców – stał się miejscem wielokulturowego porozumienia. Głęboko wierzymy, że przysłuży się on do wzmocnienia wzajemnego szacunku i wymiany kulturowych doświadczeń.

Do zobaczenia na Festiwalu! A na co możecie się szykować?

Kliknij TUTAJ i przenieś się do wszystkich festiwalowych wydarzeń.


Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.