Toruński Festiwal Słów | Ekslibris dla najmłodszych | Warsztaty

Kiedy

20.06.2022
poniedziałek | godz. 10:00

Gdzie

Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Warsztaty od 7 roku życia wraz z opiekunem | Liczba miejsc ograniczona | Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: anna.kacperska@artus.torun.pl

Kto z miłośników literatury nie marzył o rodzinnym ekslibrisie, którym mógłby oznaczyć domowe księgozbiory? Toruński Festiwal Słów przychodzi z pomocą i zaprasza najmłodszych czytelników ze swoimi opiekunami na kreatywne warsztaty plastyczne. Pokażemy prosty sposób na stworzenie swojego znaku, który będzie ozdobą niejednej książki.

Ex libris – to specjalny, indywidualnie zaprojektowany dla danej osoby znak, który niegdyś służył do oznaczania książek będących czyjąś własnością. Podczas rodzinnych warsztatów spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest ekslibris i dlaczego był (i jest!) stosowany. Poznamy zasady ich tworzenia metodą tradycyjną z wykorzystaniem technik graficznych, a następnie sami zaprojektujemy i wykonamy autorskie ekslibrisy w technice piankorytu oraz kalkografii. Zobaczymy też jak bardzo te metody różnią się od tradycyjnych technik grafiki warsztatowej (linorytu, miedziorytu i drzeworytu).

Brzmi skomplikowanie? Nie z nami!

Zajęcia poprowadzi dla Was Anna Kacperska – edukatorka Centrum Kultury Dwór Artusa.

Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.