Toruński Festiwal Słów | Magdalena Grzebałkowska | Spotkanie autorskie w Małej Nieszawce

Kiedy

19.06.2022
niedziela | godz. 14:00

Gdzie

Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Czy reporter powinien płakać? Kolejny z gości Toruńskiego Festiwalu Słów tworzy w myśl zasady „treny pisze się suchymi oczami”. Jak więc uniknąć emocji przy podejmowaniu trudnych tematów? O reporterskim fachu porozmawiamy z autorką zaskakujących, poczytnych i wielokrotnie nagradzanych reportaży – Magdaleną Grzebałkowską.

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką i jak twierdzi, nie zna piękniejszego zawodu. Gdyby mogła napisać książkę marzeń, tematem byłaby historia kultury materialnej XIX wieku. O jej prozie wiele pisać nie trzeba. „Wysokie C”, jakim okazała się jej debiutancka pozycja wydawnicza „Ksiądz paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” od same go początku usytuowała ją w ścisłej czołówce polskich reportażystek i reportażystów. Podczas festiwalowego spotkania z pewnością skupimy się na jednej z jej najnowszych książek. „Wojenka. O dzieciach, które dorosły za szybko” jest zapisem rozmów autorki z osobami w wieku starczym, których dzieciństwo upłynęło w cieniu II Wojny Światowej. Autorka zestawia w niej dziecięcą beztroskę z dorosłymi troskami wojny, bezwzględnie pokazując, że okrutne wydarzenia ubiegłego wieku wciąż mają na nas wpływ.

Ile zagrożeń płynie z pracy reportera? W jaki sposób mierzyć się z eksploatującymi emocjonalnie tematami? Jak skutecznie zachować okruchy pamięci na kartach książki? O tych i innych tematach będziemy mogli porozmawiać już niebawem z Magdaleną Grzebałkowską. W ramach Toruńskiego Festiwalu Słów zaplanowaliśmy dwa spotkania z autorką, które odbędą się 19 czerwca 2022 roku w Małej Nieszawce o godz. 16:00 oraz naszych artusowych murach o godz. 19:00.

Spotkanie poprowadzi dla Was Rafał Gawin – poeta, instruktor w Dziale Programowym Domu Literatury w Łodzi.


Magdalena Grzebałkowska – absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim. Pisarka oraz reporterka Gazety Wyborczej. Autorka książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu”. Wraz z Ewą Winnicką prowadzi podcast „Jak się starzeć bez godności”, emitowany na antenie Radia 357. Laureatka licznych nagród, m.in. Nagrody Nike Czytelników 2016, Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Agora.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Księgarnia Kafka i Spółka, Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.