Toruński Festiwal Słów | Krystyna Kurczab-Redlich | „Czytanie. Reportaż.”

Kiedy

20.06.2022
poniedziałek | godz. 17:00

Gdzie

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu - foyer I piętra
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się przed Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu | Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 19:00, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń

Nazywają ją polską Anną Politkowską. W swojej pracy reporterskiej nagłaśniała zbrodnie w Czeczenii oraz odważnie opisywała reżim Putina. W 2005 roku jej kandydatura została zgłoszona do pokojowej Nagrody Nobla. Podczas kolejnego spotkania Toruńskiego Festiwalu Słów porozmawiamy z Krystyną Kurczab-Redlich – dziennikarką, reportażystką i wieloletnią korespondentką z Rosji.

Krystyna Kurczab-Redlich jest autorką książek o współczesnej Rosji. W swojej pracy zajmowała się wojną w Czeczenii, rządami Władimira Putina oraz analizą sytuacji rosyjskiego narodu. Współpracowała z największymi opiniotwórczymi wydawnictwami, m.in.: z „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Wprost”, „Newsweekiem” i tygodnikiem „Polityka”. Wiosną 2022 ukazały się wznowione i uzupełnione wydania jej książek: „Głową o mur Kremla”, „Pandrioszka” oraz „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. W ostatniej z nich Autorka analizuje życie rosyjskiego dyktatora od najwcześniejszych lat, a także wysuwa hipotezy o tym, jak dzieciństwo, młodość oraz lata spędzone w pracy w KGB wpłynęły na osobowość przyszłego prezydenta Rosji i jak sytuacja polityczna w tym kraju umożliwiła objęcie władzy przez takiego człowieka.

Autorka bardzo często wypowiada się na temat sytuacji w putinowskiej Rosji, a także na temat sposobu, w jaki polityka międzynarodowa zmieniła się pod wpływem dyplomatycznych stosunków wielu krajów z reżimem rosyjskim. W świetle inwazji rosyjskiej na Ukrainę, spotkanie autorskie z Krystyną Kurczab-Redlich podczas Toruńskiego Festiwalu Słów będzie świetną okazją do zasięgnięcia rzetelnych informacji o historii życia i reżimowej kariery politycznej Putina.

Wydarzenie zostanie wzbogacone o odczyt fragmentów książki „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” przez aktorów z Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, w ramach akcji „Czytanie. Reportaż.”

Wydarzenie poprowadzi dla Was Radosław Rzeszotekpodróżnik, korespondent w Rosji, Białorusi i Ukrainie, Redaktor Naczelny Poza Toruń, Tylko Toruń oraz Bezpłatnej Gazety Chełmińskiej.


Krystyna Kurczab-Redlich – aktywna dziennikarka i felietonistka. W latach 1990-2004 była korespondentką polskich mediów w Rosji. Autorka filmów dokumentalnych o wojnie w Czeczenii. Laureatka licznych nagród, m.in.: Amnesty International, nagrody im. ks. Józefa Tischnera. W 2005 roku jej kandydatura została zgłoszona do pokojowej Nagrody Nobla.

Współorganizator wydarzenia: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Partner wydarzenia: Wydawnictwo W.A.B.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Księgarnia Kafka i Spółka, Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.