Toruński Festiwal Słów | Joanna Bator | Spotkanie autorskie

Kiedy

26.06.2022
niedziela | godz. 15:00

Gdzie

Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Spotkanie autorskie odbędzie na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego | Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 17:00, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Zwieńczeniem Toruńskiego Festiwalu Słów jest spotkanie autorskie z Joanną Bator – tegoroczną laureatką Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu w dniu uroczystego wręczenia nagrody.

Joanna Bator jest pisarką, publicystką, podróżniczką i specjalistką od antropologii. Swoją pracę doktorską poświęciła zagadnieniom feminizmu, psychoanalizy oraz postmodernizmu. Pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk, a także wykładała w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Mogłoby się zdawać, że nic nie zatrzyma jej kariery naukowej, jednak pasja do literatury okazała się silniejsza. W twórczości Joanny Bator odnajdujemy liczne nawiązania i inspiracje kulturą japońską, mające oparcie w prywatnych doświadczeniach autorki, która mieszkając przez 2 lata w Japonii, obserwowała tamtejszą kulturę. Pisarka przebywała na stypendium Cannon Foundation in Europe i Japan Foundation w Tokio, gdzie pisała felietony dla tamtejszej prasy polonijnej.

W swojej szóstej powieści „Gorzko, gorzko” Joanna Bator wraca na Dolny Śląsk. Podczas spotkania z autorką w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów będziemy mieli okazję zapytać ją o kulisy powstania powieści, rolę kobiet w jej książkach, a także plany wydawnicze na najbliższy czas.

Spotkanie poprowadzi dla Was Emilia Walczak – prozaiczka, publicystka, redaktorka książek i czasopism.


Joanna Bator – kulturoznawczyni i filozofka. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść „Piaskowa Góra”, a potwierdziła je „trylogia wałbrzyska”, do której należy kolejno „Chmurdalia” i „Ciemno, prawie noc”. Za ostatnią z wymienionych autorka uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike. Za całokształt twórczości tłumaczonej na język niemiecki otrzymała Nagrodę Literacką Usdomer, Nagrodę Literacką im. Stefana Heima, Nagrodę Literacką im. Hermana Hessego oraz szwajcarską Nagrodę Literacką Spycher. W 2021 roku została laureatką polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Jej najnowsza powieść to bestsellerowa saga  „Gorzko, gorzko”.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.