Toruński Festiwal Słów | Warsztaty kaligrafii

Kiedy

24.06.2022
piątek | godz. 12:00

Gdzie

Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Warsztaty od 10 roku życia wraz z opiekunem | Ilość miejsc ograniczona | Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: zbigniew.przybysz@artus.torun.pl
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Kaligrafia… W tym jednym wdzięcznym słowie mieści się piękno ukryte w sztuce pisania. W trakcie warsztatów organizowanych w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów powrócimy do czasów, kiedy człowiek uczył się za pomocą znaków graficznych przesyłać swoje myśli. Wspólnie przekonamy się, jak przyjemna i twórcza może być kaligrafia!

Po krótkim zapoznaniu się z historią pisma ręcznego i jego podstawowymi zasadami takimi jak – budowa litery, ustawienia światła międzyliterowego, kompozycje tekstowe – sami spróbujemy coś napisać i stworzyć coś wyjątkowego! Nauczymy się korzystać z rozmaitych narzędzi: ołówka, długopisu, flamastra, cienkopisu i pióra. Wykonamy poszczególne litery, napisy, ozdobniki, inicjały, zaprojektujemy krótkie teksty, a nawet wizytówki.

Przez tę jedną chwilę zapomnimy o klawiaturze komputera lub smartfona. Chwycimy za stalówki oraz pisaki i nauczymy się stawiać piękne litery!

Zajęcia poprowadzi dla Was Zbigniew Przybysz — plastyk i animator kultury Centrum Kultury Dwór Artusa.


Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.