Toruński Festiwal Słów | Zbigniew Rokita | Spotkanie autorskie

Kiedy

18.06.2022
sobota | godz. 16:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie? „Kim jestem?” Ile tożsamości może kryć się pod jedną skórą? Kto lub co nas konstruuje? Pierwszym wydarzeniem Toruńskiego Festiwalu Słów będzie spotkanie autorskie z reportażystą, laureatem podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 oraz nieformalnym specjalistą do spraw tożsamości – Zbigniewem Rokitą.

Zbigniew Rokita jest reporterem i redaktorem, specjalizującym się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Pochodzi z Gliwic, natomiast całe swoje dorosłe życie spędził poza Śląskiem. Dopiero podczas pracy nad książką „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” negocjując swój etnos, powrócił do rodzinnych stron. Mętność i nieklarowność kultury może stanowić problem w jej upodmiotowieniu – między innymi właśnie o tym opowiada wielokrotnie nagradzany reportaż Rokity. Śląsk jawi się wielu jako mglista, mityczna kraina, która nie ma wyraźnego szkicu, a stopień jego autonomii jest wypadkową ścierania się historii z konfliktami pamięci. Rokita, zestawiając udokumentowane fakty z rodzinnymi wspomnieniami, pokazuje, że tożsamość Ślązaków jest niezwykle skomplikowaną i jednocześnie szalenie interesującą materią. „Na Śląsku dzieje się jak wszędzie, ale bardziej”.

Na skutek rewolucji godności młode pokolenie Ślązaków coraz częściej mówi o swoich korzeniach. Podczas spotkania z pewnością poruszymy takie zagadnienia, jak tożsamość etniczna i narodowa, a także będziemy mogli zadać autorowi zuchwałe pytanie: gdzie jest to tytułowe „Kajś”.

Spotkanie poprowadzi dla Was Witold Kanicki – historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także rodowity Ślązak.


Zbigniew Rokita – redaktor i reporter, laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Jego książka „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu. Autor sztuki teatralnej „Nikaj” (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk).

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Księgarnia Kafka i Spółka, Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.