Toruński Festiwal Słów | Tuhaj-Bej | Koncert na Rynku Staromiejskim

Kiedy

24.06.2022
piątek | godz. 15:00

Gdzie

Scena na Rynku Staromiejskim
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Co łączy Henryka Sienkiewicza i energiczny folk-rock? Czym jest sopiłka? Jak fuzja muzyki wschodu i nowoczesności może zabrzmieć na toruńskiej Starówce? Podkreślając siłę integracji z naszymi przyjaciółmi zza wschodniej granicy – w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów – przygotowaliśmy zaskakujący koncert. W piątkowy wieczór Rynkiem Staromiejskim zatrząśnie muzyka ukraińska w wykonaniu polskiego zespołu Tuhaj-Bej!

Zespół Tuhaj-Bej powstał na początku 2005 roku zainspirowany klimatem i urokiem muzyki ukraińskiej. Nie jest zagadką, iż nazwę zawdzięczają przydomkowi niepokornego bohatera „Ogniem i mieczem”, którego nieposkromiony charakter oddają zaciętym szarpaniem strun. Z niejednego muzycznego pieca „chleb jedli”, a różnorodność gatunków z jakimi obcowali, czyni ich brzmienie zarówno lirycznym, jak i zachęcającym do żywiołowej zabawy. Współgranie instrumentów typowych dla folku (sopiłka, akordeon, a także muzyki rockowej owocuje kompozycjami, cieszącymi się dużą sympatią publiczności. W 2007 roku zespół zajął III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej oraz również najniższy stopień podium podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Folkowego w Ostródzie.

Dajcie się ponieść nieskrępowanej, koncertowej energii i wpadnijcie 24 czerwca  2022 roku o godz. 17:00 na Rynek Staromiejski! Przekonajcie się jak o muzyczną wymowę Toruńskiego Festiwalu Słów, zadba Tuhaj-Bej!

Tuhaj-Bej – polski zespół folkowo-rockowy, mający na koncie kilkaset zagranych koncertów. W 2010 roku ukazała się ich płyta „Na Pal”, natomiast w 2013 roku wypuścili singiel „Lito”.


Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.