Toruński Festiwal Słów | Justyna Sobolewska | Spotkanie autorskie w Chełmży

Kiedy

22.06.2022
środa | godz. 15:00

Gdzie

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Jak szkolić swój warsztat recenzencki? Czy krytyk literacki zawsze powinien dążyć do obiektywizmu? A może właśnie prezentując własną opinię, zdobywa zaufanie współczytelników? Jak wyrobić sobie autorytet w dziedzinie mówienia o literaturze? Kolejne z wydarzeń Toruńskiego Festiwalu Słów ponownie odbędzie się „na wyjeździe”. Tym razem wybierzemy się w urokliwe zakątki Chełmży wspólnie z Justyną Sobolewską – krytyczką literacką, pisarką oraz dziennikarką.

Justyna Sobolewska jest pisarką, dziennikarką, ale nade wszystko krytyczką literacką. Za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych została nagrodzona PIK-owym Laurem, przyznawanym przez Polską Izbę Książki. Jest związana z tygodnikiem „Polityka”, na którego łamach ukazują się pisane przez nią recenzje książek. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu” (2012, 2016), wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017) i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020). Spotkanie z autorką jest wyjątkową okazją do rozmowy nie tylko o jej publikacjach, ale także o warsztacie recenzenckim czy samym zawodzie krytyczki literackiej.

Jak zawód krytyczki wpływa na publikowanie własnych książek? Skąd brać czas na intensywne czytanie? Podczas spotkania z Justyną Sobolewską będziemy mogli poruszyć wiele kwestii, które trapią niejednego czytelnika XXI wieku.

Spotkanie poprowadzi dla Was dziennikarz Gazety Wyborczej – Grzegorz Giedrys.


Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka. Współautorka książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” (2021), napisanej razem z Anną Dziewit Meller. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy i zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Mieszka w Warszawie.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.