Toruński Festiwal Słów | Mira Marcinów | Spotkanie autorskie

Kiedy

25.06.2022
sobota | godz. 16:30

Gdzie

Filia Dom Muz | Podmurna
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Czy bolesne wspomnienia mogą być terapeutyczne? Czy istnieje właściwy czas, w którym powinniśmy przejść nad stratą do porządku dziennego? O miłości, śmierci i wzajemnym uzależnieniu będziemy mieli okazję porozmawiać z Mirą Marcinów podczas kolejnego spotkania w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów.

Mira Marcinów jest filozofką, doktorką psychologii oraz pisarką. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W 2017 roku wydała pierwszy tom książki „Historia polskiego szaleństwa”. Do jej wcześniejszych publikacji należą: „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” oraz napisana wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”. Choć od dawna jest jedną z czołowych przedstawicielek współczesnego świata psychologii, w świecie literackim uzyskała rozpoznawalność za sprawą wielokrotnie nagradzanej prozy „Bezmatek”. Nagrodzona Paszportem Polityki 2020 książka jest poetyckim wyznaniem kobiety, zmagającej się ze śmiercią swojej matki. Autorka poetyzując doświadczenia życiowe, spowiada się z roli córki w żałobie. Czy matczyna miłość może uzależnić?

Na ile „Bezmatek” jest autobiograficzny, a na ile tylko gra z biografią? Łatwiej nauczyć się życia po śmierci matki, czy życia ze zmarłą matką? Spotkanie z Mirą Marcinów podczas Toruńskiego Festiwalu Słów będzie świetną okazją do zadania autorce zarówno tych, jak i wielu innych pytań o charakterze zarówno literackim, jak i psychologicznym.

Spotkanie poprowadzi dla Was Emilia Walczak – prozaiczka, publicystka, redaktorka książek i czasopism.


Mira Marcinów – psycholożka, filozofka, pisarka. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN. Nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej za „Historię polskiego szaleństwa” oraz laureatka Paszportu Polityki 2020, zdobywczyni Nagrody MISIE 2021 oraz nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Conrada za książkę „Bezmatek”. Finalistka Nagrody Naukowej Polityki 2019.

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Księgarnia Kafka i Spółka, Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.