Zdajemy sobie sprawę z utrudnień, jakie spotykają w naszej instytucji osoby z różnymi potrzebami. Zależy nam, aby budynek i oferta Centrum Kultury Dwór Artusa były dostępne dla jak największej liczby osób.

Pragniemy, żeby udział w organizowanych przez nas wydarzeniach był dla Was komfortowy. Właśnie dlatego pracujemy nad poprawą dostępności instytucji, zarówno miejsca, jak i rozwoju zespołu pod kątem organizacji wydarzeń.

Przed wizytą oraz w razie wątpliwości czy jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z koordynatorką do spraw dostępności w Dworze Artusa: Martą Ryhanycz, adres e-mail: marta.ryhanycz@artus.torun.pl, tel./SMS: 452 102 155 (dni robocze: 9.00-16.00). W razie potrzeby możemy wyznaczyć osobę, która powita Was w Centrum Kultury Dwór Artusa, pomoże kupić bilety i poinformuje, jak poruszać się po budynku.

Więcej informacji w Deklaracji dostępności.

Wydarzenia w ramach zadania „Dwór Dostępny” organizowane do końca 2023 roku

Szukasz pomysłu na spędzenie popołudnia w ciekawy sposób? Zwiedź pod okiem przewodnika jeden z najbardziej charakterystycznych budynków toruńskiej Starówki! Wizyta w salach Dworu Artusa – pełnych luster, kryształowych żyrandoli i niezwykłych historii to doskonały pomysł na wartościowe wypełnienie Waszego wolnego czasu! Dwór Artusa to nie tylko centrum kultury, ale również zabytek historyczny i architektoniczny. Z budynkiem związany jest szereg wspomnień, historii i opowieści, bez których zrozumienie Torunia jako ośrodka handlu, gospodarki i sztuki nie byłoby możliwe.

Odwiedźcie najbardziej reprezentacyjne sale Dworu, wysłuchajcie burzliwej historii budynku oraz odkryjcie nieznane szerzej ciekawostki, sekrety i legendy.

W celu włączenia, jak najszerszej grupy odbiorców, przygotowaliśmy nową formułę zwiedzania! Każda chętna osoba otrzyma na czas zwiedzania tablet z filmem oraz  specjalnie dostosowanymi słuchawkami. Materiał wideo będzie dostępny w różnych wariantach i w zależności od Waszych potrzeb opatrzony w:

  • Audiodeskrypcję, która poszerza informacje przekazywane przez przewodnika z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wzroku.
  • Napisy w języku polskim dla osób słabosłyszących.
  • Napisy w języku ukraińskim dla osób ukraińskojęzycznych.
  • Tłumaczenie PJM z możliwością włączenia/wyłączenia napisów dla osób posługujących się językiem migowym.
  • Specjalnie opracowaną trasa nowego zwiedzania stworzona z myślą o osobach z niepełnosprawnościami ruchu lub trudnościami w poruszaniu się.

Grupie towarzyszyć będzie przewodnik. Pod koniec zwiedzania chętnie odpowie na Wasze pytania.

W przypadku wariantu dla osób g/Głuchych, pod koniec zwiedzania przewodnikowi towarzyszyć będzie tłumacz PJM.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rezerwacje:

Rezerwacji można dokonać 7 dni przed planowanym terminem zwiedzania w zależności od dostępności przewodnika. Rezerwacja jest możliwa pod adresem e-mail: edukacja@artus.torun.pl. Oprowadzanie odbędzie się przy grupie od 3 do 10 osób.

Informacje potrzebne do zrobienia rezerwacji:

  • data wizyty,
  • preferowana godzina wizyty,
  • liczba osób ze szczególnymi potrzebami,
  • rodzaj i stopień niepełnosprawności,
  • preferowany wariat filmu z dostępnym zwiedzaniem,
  • liczba osób towarzyszących (jeśli towarzyszą grupie),
  • kontakt do zamawiającego (imię, nazwisko, nr telefonu).
  • dodatkowe wsparcie ze strony Instytucji

W dniu zwiedzania prosimy:

  • zabrać ze sobą legitymację dokumentującą niepełnosprawność,
  • zabrać ze sobą dokument tożsamości, by wypełnić rewers na wypożyczenie zestawów do zwiedzania,
  • przybyć 15 minut wcześniej i zgłosić grupę w porterni Dworu Artusa,
  • wypełnić rewers i odebrać od pracownika Dworu Artusa tablety wraz ze słuchawkami,
  • poczekać na przewodnika w holu Dworu Artusa.

Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia lub informacji, skontaktuj się przed planowaną wizytą z koordynatorką ds. dostępności – Martą Ryhanycz – pod adresem e-mail: marta.ryhanycz@artus.torun.pl lub telefonicznie 452 102 155 (można wysłać SMS). Kontakt możliwy w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 16.00.

Wydarzenie organizowane w ramach zadania „Dwór Dostępny” finansowane jest z grantu w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Każdy z nas posługuje się niepowtarzalnymi sposobami interpretowania tego, co dzieje się wokół nas. Jak myślicie, co się stanie, gdy w doświadczaniu muzyki wyłączymy zmysł widzenia? Czy coś się zmieni? Skoro mówi się, że jemy oczami, to czy możemy odbierać muzykę inaczej niż przez słuch?

Tym razem nie tylko będziemy mogli w ciemności posłuchać niezwykłej muzyki, ale także poczuć jej… zapach. Pamiętając, że nasza wrażliwość jest wielozmysłowa, zadziałamy nie tylko na Wasz słuch, ale również wzrok i węch! Co miesiąc na artusowej scenie, w ramach cyklu „Koncertów w ciemności”, pojawią się wykonawcy reprezentujący odmienne gatunki muzyczne. Światło w trakcie każdego występu zostanie zastąpione odpowiadającym muzyce aromatem.

Chcecie dowiedzieć się, jak pachnie post-punk, elektronika czy pop? Będziecie mieli okazję się o tym przekonać właśnie w Dworze Artusa! Jeśli pragniecie przeżyć niepowtarzalne wydarzenie kulturalne, nie może Was zabraknąć!

O terminach poszczególnych koncertów z cyklu będziemy informować Was na bieżąco w zakładce WYDARZENIA.

Wydarzenie organizowane w ramach zadania „Dwór Dostępny” finansowane jest z grantu w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Lubicie piękne i praktyczne produkty, a rękodzieło jest dla Was sposobem na odpoczynek? Chcielibyście stworzyć nietypowy prezent w nietypowych warunkach? Jeśli tak, podwijajcie rękawy i sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy!

Tworzenie ceramiki kojarzy się z lepieniem naczyń lub ozdób według własnego pomysłu. Co się jednak stanie, gdy do naszych kreatywnych pomysłów dorzucimy odrobinę nieprzewidywalności? W trakcie naszych warsztatów ceramiki będziemy pracować w ciemności! Nasi prowadzący – Gabrysia Kutyba i Andrzej Antczak – udowodnią, że odbiór i tworzenie sztuki nie opiera się wyłącznie na zmyśle wzroku.

W ramach cyklu spotkań poznamy proces projektowania, formowania i zdobienia wyrobów ceramicznych. Wspólnie przekonamy się, że twórczy potencjał drzemie zarówno w narzędziach, jak i naszej wyobraźni. Każde ze spotkań opierać się będzie na różnych technikach pracy, które wykorzystamy do zrealizowania zadanego tematu. Na pierwszym warsztacie skupimy się na stworzeniu prostej mandali metodą wałeczkową.

Zajęcia poprowadzą dla Was Gabrysia Kutyba i Andrzej Antczak.

Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.

Gabrysia Kutyba – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się edukacją artystyczną, realizując własne projekty autorskie. Prowadzi także pracownię ceramiczną  w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu oraz cykliczne autorskie warsztaty ceramiczne w Dworze Artusa.

Andrzej Antczak – ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Sopocie na kierunku kaletnik. Po utracie wzroku pracuje jako przewodnik w Niewidzialnym Domu w Toruniu.

O terminach poszczególnych warsztatów będziemy informować Was na bieżąco w zakładce WYDARZENIA.

Wydarzenie organizowane w ramach zadania „Dwór Dostępny” finansowane jest z grantu w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

A gdyby tak wcielić się w rolę dyrygenta i nauczyć, jak wskazywać innym drogę do dźwięku? Czy może wolelibyście chwycić za instrumenty i podążać za gestami kapelmistrza? Aby się o tym przekonać, przyjdźcie na warsztaty dyrygentury sygnalizowanej i znajdźcie własne miejsce w orkiestrze!

Dyrygentura sygnalizowana to system gestów stworzony dla orkiestr improwizowanych. Pomaga zarówno artystom, jak i amatorom znaleźć muzyczny język, niezależnie od poziomu zaawansowania. W trakcie warsztatów wcielimy się w role muzyków, a także poprowadzimy zespół jako dyrygent. Z tajnikami dźwiękowej improwizacji zaznajomią nas Karolina Leszek oraz Maciej Karmiński. Pod ich okiem przećwiczymy znaki dyrygentury sygnalizowanej oraz stworzymy utwór improwizowany. Poprzez wspólne działanie wzmocnimy naszą uważność na drugiego człowieka oraz odkryjemy terapeutyczne funkcje muzyki!

Warsztaty poprowadzi dla Was Karolina Leszek i Maciej Karmiński.

Posiadanie własnego instrumentu nie jest konieczne, jednak jeśli taki macie, będzie miło, gdy zabierzecie go ze sobą. Jeśli odebraliście wejściówkę z kasy Dworu Artusa i gracie na jakimś instrumencie, ale go nie posiadacie, to zgłoście jego zapotrzebowanie na adres e-mail: marta.ryhanycz@artus.torun.pl,  postaramy się taki zorganizować.

Maciej Karmiński – muzyk, animator kultury. Ukończył Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczno-Społeczne na UMK w Toruniu, w trakcie studiów pedagogicznych (specjalność szkolna z socjoterapią). Założyciel Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej, w której pełni rolę dyrygenta. Ukończył kursy kwalifikowane z muzykoterapii: „Diagnosta w poradnictwie psychologiczno-pedagogicznym” oraz pierwszy stopień Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Jako wykonawca i organizator współtworzył wiele wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Ambasador Republiki Užupis w Toruniu.

Karolina Leszek – od urodzenia zmaga się z obustronnym głębokim niedosłuchem. Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące o profilu pedagogika. Obecnie studentka Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na kierunku finanse i rachunkowość o specjalizacji finanse i rachunkowość przedsiębiorstw. Jest miłośniczką świata muzyki, która kieruje się mottem życiowym: „Jeśli małe rzeczy nie będą Cię cieszyły to i duże nie ucieszą”. Do teraz posiada w sobie małe dziecko, stąd uczucie powołania do pracy z dziećmi.

O terminach poszczególnych warsztatów będziemy informować Was na bieżąco w zakładce WYDARZENIA.

Wydarzenie organizowane w ramach zadania „Dwór Dostępny” finansowane jest z grantu w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Co powiecie na odpoczynek od zgiełku miasta, w jego ścisłym centrum? Chcielibyście poczuć woń lasu bez wchodzenia między drzewa? Jeśli brzmi to dla Was jak misja nie do wykonania, sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy!

Cykl warsztatów lasoterapii zamieni rytm miasta w rytm przyrody w samym sercu toruńskiej starówki! Poprzez kontakt z naturą w zaciemnionej przestrzeni Dworu Artusa, skupimy się na zmysłach dotyku, słuchu i węchu. Leśnym tropem wyruszymy wspólnie z trenerkami – Natalią Michalską oraz  Elą Lewandowicz. Pod ich okiem odkryjemy nieoczywiste metody kontaktu z naturą, które rozbudzą nasze zmysły i pozwolą na głębsze obcowanie z nią w przyszłości. Każdy z warsztatów poświęcimy eksploracji innego zmysłu oraz uruchomieniu uważności w wybranych partiach ciała (dłonie, stopy, uszy, usta, nos).

Zajęcia poprowadzi dla Was Natalia Michalska i Ela Lewandowicz.

Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.

Ela Lewandowicz – animatorka kultury i coach. Dr nauk humanistycznych, absolwentka UMK w Toruniu  (filologia polska ze specjalizacją teatrologiczną i filologia klasyczna) i Szkoły Profesjonalnego Coachingu w Instytucie Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego w Krakowie. Obecnie studiuje psychoterapię w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Obecnie animatorka i kierowniczka Działu Edukacji w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Natalia Michalska – studentka II roku pedagogiki specjalnej. W przyszłość chce być logopedą oraz pracować z dziećmi ze szczególnymi potrzebami nad rozwojem ich umiejętności i wiary w siebie.

O terminach poszczególnych warsztatów będziemy informować Was na bieżąco w zakładce WYDARZENIA.

Wydarzenie organizowane w ramach zadania „Dwór Dostępny” finansowane jest z grantu w ramach programu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.