Toruński Festiwal Słów | Szczygieł Improwizowany | Spotkanie autorskie/spektakl

Kiedy

21.06.2022
wtorek | godz. 17:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Poświęcił 400 stron temu, czego „Nie ma”. Twierdzi, że „Fakty muszą zatańczyć”, a niedziele mogą wydarzyć się w środę. Zadeklarowany czechofil i tuż po Hannie Krall, najczęściej tłumaczony polski reportażysta. Kolejnym gościem naszego Toruńskiego Festiwalu Słów jest Mariusz Szczygieł!

Mariusz Szczygieł jest jednym z czołowych, polskich autorów non-fiction. Jego licznie nagradzane, znane na całym świecie reportaże przekładano na 21 języków. Pierwsze dziennikarskie kroki stawiał w harcerskim czasopiśmie młodzieżowym „Na przełaj”, gdzie trafił tuż po maturze. Po trzech latach otrzymał posadę w „Gazecie Wyborczej”, szlifując swój warsztat pod okiem wybitnych reporterek: Hanny Krall oraz Małgorzaty Szejnert. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzący autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata. W 2014 roku założył wydawnictwo Dowody Na Istnienie. Hołduje pisaniu „prostym ściegiem”. Jak sam mawia, reporter nie może się bać zadawania prostych czy nawet naiwnych pytań.

Jeśli spodziewacie się spotkania autorskiego w wyłącznej formule pytań i odpowiedzi, z pewnością będziecie zaskoczeni! Rozmowa z Mariuszem Szczygłem przebiegnie na nieco innych zasadach, bowiem czekają na Was nie tylko wrażenia literackie, ale i… teatralne. Reporterskie słowo naszego gościa zostanie ubrane w gest, ruch i mimikę, o co podczas Toruńskiego Festiwalu Słów zadba grupa znanych Wam improwizatorów z Kolektywu JO! Na scenie z Mariuszem Szczygłem wystąpią: Beata Różalska (7 kobiet w różnym wieku), Dobrosława Bela (Antymateria), Bartosz Cicharski (Teatr Pro Forma), Jacek Mikulski (Impy), Piotr Pawłowski, akompaniament: Robert Rychlicki-Gąsowski.


Mariusz Szczygieł – reporter i felietonista. Autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Za zbiór reportaży „Nie ma” otrzymał podwójną nagrodę Nike w głosowaniu jury i czytelników (2018 rok) oraz Nike 25-lecia w głosowaniu czytelników 2021 roku. Zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009 roku i francuską Prix Amphi za „Gottland” oraz dziesiątki nagród krajowych, w tym tytuł Dziennikarza Roku 2013 w konkursie Grand Press za reportaż „Śliczny i posłuszny”.

Partner wydarzenia: Dowody na Istnienie Wydawnictwo.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Księgarnia Kafka i Spółka, Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.