Toruński Festiwal Słów | Poezja na Końcu Świata | Klub KoŃcÓwa

Kiedy

24.06.2022
piątek | godz. 18:00

Gdzie

Klub KoŃcÓwa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Klubu KoŃcÓwa

Ognisko, leżaki i piękno jednoczącej poezji. Czy istnieje lepszy sposób na spędzenie piątkowego wieczoru? Jeśli tak jak my kochacie otaczać się słowami oraz poznawać nowe, literackie rewiry – koniecznie wpadnijcie do Klubu KoŃcÓwa, by w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów doświadczyć jedynej w swoim rodzaju Poezji na Końcu Świata!

Mimo że posługujemy się innymi językami, słowa zawsze mając moc tworzenia wspólnoty. Myśląc o naszych przyjaciołach zza wschodniej granicy, przygotowaliśmy poetyckie wydarzenie, podczas którego zarówno osoby z Ukrainy, jak i Polski będą mogły czerpać pełnię poetyckich wrażeń.

W trakcie klimatycznego wieczoru usłyszymy wiersze polskich oraz ukraińskich poetów i poetek w przekładach na oba języki. Wśród zaprezentowanych ukraińskich wierszy pojawią się pozycje z twórczości m.in.: Jurija Andruchowycza, Oksany Zabużko czy tegorocznego gościa Toruńskiego Festiwalu Słów Andrija Lubki. Po stronie polskiej wysłuchamy wierszy m.in.: Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza. Teksty w języku polskim odczyta Matylda Podfilipska z teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz poetka Anastasiia Pugachova, a w języku ukraińskim – Julia Kupicz i Anton Sztandarow. Okoliczności przyrody będą niezwykle sprzyjające, bowiem spotykamy się na dziedzińcu KoŃcÓwy! Wieczorną aurę dopełnią leżaki i wielkie ognisko, które umili nam wszystkim czas. Poezji towarzyszyć będą dźwięki gitary spod palców Igora Szeligi!

Poezja na końcu świata jest kolejnym z plenerowych wydarzeń Toruńskiego Festiwalu Słów. Poczujmy wspólnie jednoczącą siłę poezji, spotykając się 24 czerwca 2022 roku o godz. 20:00 na podwórku Klubu KoŃcÓwa.

Wydarzenie poprowadzi dla Was Justyna Kłosińska-Krikel

 


Współorganizatorzy wydarzenia: Klub KoŃcÓwa, Justyna Kłosińska-Krikel, Anastasiia Pugachova.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022

.