Toruński Festiwal Słów | Joanna Bator | Uroczyste Wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego

Kiedy

26.06.2022
niedziela | godz. 10:00

Gdzie

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego

Już po raz 26 w Toruniu przyznana zostanie literacka Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego! Nagroda przyznawana jest od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast – Torunia i Getyngi. To jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

Jedną z tegorocznych laureatek jest autorka poczytnych bestsellerów – Joanna Bator. Pisarka i publicystka poświęciła swoją pracę doktorską zagadnieniom feminizmu, psychoanalizy oraz postmodernizmu. Pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk, a także wykładała w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Mogłoby się zdawać, że nic nie zatrzyma jej kariery naukowej, jednak pasja do literatury okazała się silniejsza.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 26 czerwca 2022 o godz. 12:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.


Joanna Bator – kulturoznawczyni i filozofka. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść „Piaskowa Góra”, a potwierdziła je „trylogia wałbrzyska”, do której należy kolejno „Chmurdalia” i „Ciemno, prawie noc”. Za ostatnią z wymienionych autorka uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike. Za całokształt twórczości tłumaczonej na język niemiecki otrzymała Nagrodę Literacką Usdomer, Nagrodę Literacką im. Stefana Heima, Nagrodę Literacką im. Hermana Hessego oraz szwajcarską Nagrodę Literacką Spycher. W 2021 roku została laureatką polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Jej najnowsza powieść to bestsellerowa saga  „Gorzko, gorzko”.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka,Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.