Toruński Festiwal Słów | Łukasz Barys | Spotkanie autorskie

Kiedy

23.06.2022
czwartek | godz. 17:00

Gdzie

Filia Dom Muz | Podmurna
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zaczynał od pisania opowiadań. Jego pierwszą publikacją książkową jest tomik poezji. Literacką i medialną rozpoznawalność przyniosła mu powieść. Kim jest kolejny autor, z którym już niebawem spotkamy się na Toruńskim Festiwalu Słów?

Łukasz Barys jest niezwykle dynamicznym pisarzem młodego pokolenia. Choć zadebiutował stosunkowo niedawno, jego literacka kariera szybko nabrała rozpędu. „Wysokie słońce”, będące wydawniczym debiutem Barysa, zostało nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Złoty Środek Poezji. Rozgłos przyniosła mu jednak pierwsza książka prozatorska czyli „Kości, które nosisz w kieszeni”, za które otrzymał Paszport Polityki 2022 w kategorii literatura. Barys zdając w niej relację z wymierania, ukazuje życie na peryferiach wielkich miast na przykładzie rodzinnych Pabianic. Perspektywa dziewczynki nie pozwala czy też utrudnia czytelnikowi identyfikację „Kości…” jako powieści autobiograficznej i to właśnie owa fikcja literacka zachęca do interpretacji utworu na innych płaszczyznach. Oddalając na chwilę autobiograficzne konotacje, dostrzegamy znacznie wyraźniej, że autor podejmuje się niezwykle istotnego zadania – włączenia w dyskurs o tożsamości świadomość klasową.

Czego wiersz zazdrości opowiadaniu, a opowiadanie wierszowi? Podczas spotkania z Łukaszem Barysem w ramach Toruńskiego Festiwalu Słów, nie będziemy pytać o kolejność prozy i poezji w umownym łańcuchu literackiej ewolucji. Porozmawiamy jednak o indywidualnej ścieżce artystycznej Autora i być może poznamy jego plany wydawnicze na najbliższy czas.

Spotkanie poprowadzi dla Was dziennikarz Gazety Wyborczej Grzegorz Giedrys.


Łukasz Barys – poeta i prozaik, zdobywca Paszportu Polityki 2022. Laureat Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu „Krajobrazy słowa” (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda „Inspirowani Tyrmandem”. Jego opowiadania ukazywały się m.in.: w „Wizjach”.

Współorganizator wydarzenia: Wydawnictwo Cyranka.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.