Toruński Festiwal Słów | Wystawa/happening Galerii Rusz

Kiedy

Od 15.06.2022 środa | godz. 22:00
do 26.06.2022 niedziela | godz. 22:00

Gdzie

Starówka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Jakie funkcje spełnia sztuka uliczna? Co przychodzi Wam do głowy, gdy myślicie o sztuce w przestrzeni miejskiej Torunia? Z pewnością kojarzycie barwne, refleksyjne bilbordy, których zmienne ekspozycje możemy oglądać przy Szosie Chełmińskiej, czy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Przez cały czas trwania Toruńskiego Festiwalu Słów, będziemy mogli oglądać najnowszą pracę artystów z Galerii Rusz, nawiązującą do głównych haseł naszego eventu!

Najnowsza praca artystów z Galerii Rusz będzie dostępna przez cały czas trwania Toruńskiego Festiwalu Słów – od 16 do 27 czerwca 2022 roku. Wypatrujcie jej w obrębie starówki – z pewnych źródeł wiemy, że będzie można ją zobaczyć w kilku miejscach!

Galeria Rusz to artystyczny duet, tworzony przez artystkę – Joannę Górską oraz artystę i socjologa – Rafała Góralskiego. Specjalizują się przede wszystkim w sztuce publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje happeningowe. Ich celem jest wprowadzenie ludzkich wartości w odhumanizowaną, skomercjalizowaną i nasyconą reklamami przestrzeń miejską. Propagując ideę sztuki refleksyjnej, czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse’a, Legera, czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.


Joanna Górska oraz Rafał Góralski (Galeria Rusz) – od 1999 roku prowadzą w Toruniu własną galerię bilbordową na dwóch nośnikach bilbordowych. Jest to najdłużej na świecie działająca galeria tego typu – artyści pokazują w niej swoje prace już ponad 20 lat. Na swoim  koncie mają ponad 600 artystycznych bilbordów. Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkukrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”, Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank „Spojrzenia”). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland). Od września 2013 roku działa warszawski oddział ich galerii bilbordowej. Artyści prezentują swoje prace na 3 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Zarówno w Toruniu jak i Warszawie ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo W.A.B., Dowody na Istnienie Wydawnictwo, Express Wschodni, Wydawnictwo Warsztaty kultury, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Cyranka, Księgarnia Kafka i Spółka oraz Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.