Martwa natura, pejzaż, abstrakcja – każdy z gatunków malarskich charakteryzuje odmienne spojrzenie na przedstawiany obiekt. Co się jednak stanie, gdy zaczniemy mieszać perspektywy? Czy spojrzenie na portret okiem architekta może wydobyć nowe sensy i znaczenia? „Ukrycia” autorstwa Mikołaja Pielowskiego z powodzeniem podejmują ten międzygatunkowy dialog.

Mikołaj Pielowski urodził się w Gdańsku, jednak do 20 roku życia mieszkał na malowniczych Kaszubach. Pod kierunkiem Anny Wypych i Pawła Klimkowskiego prowadzących Pracownię Malarstwa i Grafiki w Gdyni Chyloni przygotowywał się do wstępnych egzaminów praktycznych na wyższe szkoły artystyczne, co zaowocowało podjęciem studiów Konserwacji i Restauracji malarstwa sztalugowego i rzeźby polichromowanej na UMK w Toruniu. Gdy pędzle i sztalugi zostają w pracowni, Mikołaj rozwija się jako muzyk w klasie klawesynu toruńskiej Szkoły Muzycznej. Szczególne miejsce w kręgu jego zainteresowań zajmuje muzyka dawna.

Na obecny warsztat artysty ogromny wpływ miało jego pochodzenie. Wychowując się na wsi, w rodzinie kultywującej szacunek do natury, pielęgnował w sobie zachwyt nad przyrodą i żywiołami, ale także tradycją oraz wieloznacznością kultury. Nadchodząca wystawa „Ukrycia” łączy w sobie tradycyjny portret z postrzeganiem człowieka jako wielokondygnacyjnego budynku. Artysta bardzo przytomnie zwraca uwagę, iż każdy z nas posiada wewnątrz siebie zarówno gościnne salony, jak i miejsca niedostępne dla innych – skrytki znane tylko nam samym.

Lata doświadczeń, ciągłych zmian, bruzdy historii – to wszystko w znajdziecie w twarzach, które zagoszczą w Galerii Muz przy ul. Poznańskiej!

Wystawa czynna od 20 września 2022 roku do 27 września 2022 roku w galerii Filii Dom Muz Podgórz przy ul. Poznańskiej 52. Wstęp wolny.