UncategorizedWięcej w Artusie

Centrum Kultury Dwór Artusa oficjalnie otwiera nową przestrzeń służącą działaniom edukacyjnym. Już niedługo Piwnice Kultury zapełnią się zajęciami plastycznymi, filmowymi i muzycznymi.

Otwierając Piwnice Kultury, Dwór Artusa zyskuje zupełnie nowe możliwości – mówi Łukasz Wudarski, dyrektor instytucji. Dotąd nasza oferta edukacyjna była raczej okazjonalna. Wiązało się to z faktem braku odpowiedniej przestrzeni, w której można było bezkolizyjnie w stosunku do innych wydarzeń prowadzić zajęcia dla dzieci młodzieży, dorosłych a także seniorów.

Piwnice Kultury powstały jako projekt dofinansowany ze środków unijnych, przy współudziale pieniędzy miejskich – dopowiada Sebastian Chojnacki, koordynator projektu. Dzięki grantowi udało się wyremontować i zaadaptować dwie salki, a także wyposażyć je w niezbędne do działań edukacyjnych meble i sprzęt multimedialny. Dzięki sąsiedztwu Artus Cinema, piwnice stają się miejscem mogącym służyć za przestrzeń spotkań wszelkiego rodzaju dyskusyjnych klubów filmowych, a ich radosna kolorystyka na pewno spodoba się dzieciom.

Świeżo otwarta przestrzeń zmobilizowała nas też do stworzenia ambitnego planu edukacyjnego. W tym celu zatrudniliśmy nową osobę (Pani Monika Ratajczyk) do prowadzenia i koordynacji działań edukacyjnych, pośród których znajdą się warsztaty plastyczne, historyczne, a nawet filmowe – opowiada Łukasz Wudarski. Jak zapowiadają organizatorzy oferta będzie miała charakter regularny i skierowana będzie zarówno do grup zorganizowanych, jak i do odbiorców indywidualnych. Już niedługo będzie można będzie skorzystać z takich zajęć jak choćby: tworzenia ozdób wigilijnych, magnesów na lodówkę czy warsztatów Do It Yourself.

Pierwszy test Piwnice Kultury przejdą podczas realizacji projektu edukacyjnego ART-LAB. Na to wydarzenie Dwór Artusa otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacji Kulturalnej. ART-LAB, czyli kreatywne warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci skierowany jest do grup zorganizowanych złożonych z dzieci w wieku 6-12 lat. Dzięki dofinansowaniu zajęcia są całkowicie nieodpłatne, a dla grup z najbliższych okolic Torunia przewidziany został transport.

Projekt łączy sztuki wizualne z muzyką – mówi Monika Ratajczyk zajmująca się w Dworze Artusa edukacją. Podczas pierwszego modułu zajęć dzieci bawiąc się i angażując w działanie, nabędą umiejętności czytania i opisywania dawnych malowideł przedstawiających martwe natury. Drugi moduł będzie nowoczesną lekcją muzyki, w trakcie której dzieci będą uczyły się scratchować na gramofonach DJ-skich, poznają podstawy miksowania, dowiedzą się czym jest rytm, dźwięk, harmonia, linia melodyczna, wreszcie zagrają (niczym na profesjonalnym instrumencie muzycznym) na… owocach. A wszystko pod okiem Steve’a Nasha i mistrzów świata w DJ-ingu.