Świat i okolice - Zdobyć Bajkał, czyli VII Baikal International Ice Running Marathon

Kiedy

25.11.2011
piątek | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Świat i okolice – Zdobyć Bajkał czyli VII Baikal International Ice Running Marathon – spotkanie z Witoldem M. Orcholskim

Baikal International Ice Running Marathon – to najtrudniejszy maraton lodowy na świecie. Odbywa się w marcu, w środku syberyjskiej zimy, wiedzie po najgłębszym i najstarszym jeziorze świata – pokrytym krą Bajkale. Bieg, przy temperaturze sięgającej – 30°C, to wyzwanie dla najbardziej wytrwałych i odpornych na ekstremalne przeszkody. O zmaganiach z morderczą pogodą i swoimi słabościami opowie, przy okazji kolejnego spotkania z cyklu Świat i okolice, Witold M. Orcholski – reprezentant Klubu Maratońskiego UMK Toruń/ KS Marwit, który wraz z Andrzejem Urbaniakiem (Zawisza, Bydgoszcz) podjął się wyzwania ukończenia Bajkalskiego Maratonu. Postawa toruńsko – bydgoskiego składu pokazuje, iż współpraca obu miast może być wzorcowa na każdym poziomie.

Biegowi towarzyszyło również zwiedzanie oraz poznawanie zwyczajów i tradycji, zatem podczas spotkania prezentowane będą zdjęcia nie tylko znad Bajkału, ale również z Syberii. Zaprezentowany zostanie także film pt. O dwóch takich, co przebiegli Bajkał.

Spotkanie moderować będzie dziennikarz toruński – Marek Kornacki.

Na starcie było około minus dwudziestu stopni Celsjusza. Z każdym kilometrem temperatura spadała. Wiatr wiał w zasadzie z każdego kierunku. Najgorsze było to, że podczas biegu człowiek nie wiedział jak postawić nogę, co kryje się pod śniegiem. Biegliśmy po zaspach, koleinach, lodzie. Ja biegam maratony w czasie trzech godzin i dziesięciu minut, Witek podobnie. A tam pokonaliśmy trasę godzinę i czterdzieści minut dłużej. To obrazuje, jaka była skala trudności. To trzeba pokonać i przeżyć, żeby zrozumieć, z czym mieliśmy do czynienia.
Andrzej Urbaniak

Cena biletu na prelekcję to 2 zł. Emeryci, renciści, uczniowie i studenci – wstęp wolny!