XVII TFK: "O Zanzibarze inaczej" - spotkanie z Małgorzatą Szejnert

Kiedy

20.10.2011
czwartek | godz. 17:00

Gdzie

Kafeteria Struna światła
Wydarzenie archiwalne

Małgorzata Szejnert to jedna z najbardziej utytułowanych i zasłużonych polskich dziennikarek. Pisarka debiutowała w 1972 r. reportażami o emigracji polskiej w USA. Po kilkuletniej pracy dziennikarza i kierownika działu reportażu wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie udało jej się znaleźć pracę w Nowym Dzienniku. W 1986 r. wróciła do Polski, gdzie współtworzyła Gazetę Wyborczą prowadząc przez 15 lat dział reportażu. Jest mentorką znanych dziś reporterów, takich jak Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman czy goszczący także podczas tegorocznego festiwalu Jacek Hugo-Bader.

Jej książka Czarny ogród cieszyła się dużym uznaniem zarówno wśród krytyków jak i czytelników – świadczy o tym choćby nominacja do Nagrody Literackiej NIKE (2008), Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2008. W tym samym roku Czarny ogród został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych COGITO oraz Górnośląskim Tacytem. Następna książka Szejnert – Wyspa klucz, także podbiła serca czytelników, co odzwierciedlają pochlebne recenzje oraz nominacja do Nagrody Literackiej NIKE.

W Toruniu Szejnert promować będzie swoją najnowszą książkę: Dom Żółwia. Zanzibar. To kolejna pozycja, w której autorka na celownik bierze wyspę klucz. Tym razem do całego kontynentu afrykańskiego.

Zanzibar przyciąga turystów zachodami słońca, rafami koralowymi, uznawanymi za najwspanialsze na świecie, śladami po odważnych podróżnikach i innych barwnych postaciach przeszłości. Tutaj urodził się Farrokh Bulsara, znany światu jako Freddie Mercury (pobożni Arabowie nie pozwolili obchodzić 60. rocznicy jego urodzin) i księżniczka Salme, córka wielkiego sułtana Saida, która uciekła do Europy i podczas swoich wędrówek mieszkała w Bydgoszczy. Tutaj w XIX wieku konsulem Francji był polski poeta romantyczny Henryk Jabłoński.
www.znak.com.pl

Toruński Festiwal Książki organizowany jest wspólnie z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Torunia.