Witold Szabłowski – spotkanie autorskie

Kiedy

30.11.2016
środa | godz. 18:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Witold Szabłowski to znakomity reporter, dziennikarz Dużego Formatu, autor bestsellerów Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji czy Tańczące niedźwiedzie. W Dworze Artusa opowie o swojej ostatniej książce zatytułowanej Sprawiedliwi zdrajcy, dotyczącej rzezi na Wołyniu.

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem dziesięć tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Szabłowski jako pierwszy starał się znaleźć odpowiedź na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom? Reporter wyruszył na Ukrainę, aby poznać poruszające historie ludzi, którzy są ostatnimi świadkami tamtych wydarzeń. Spotkanie będzie idealną okazją do tego, aby zapytać o to jak go przyjęto, w jaki sposób rozmawiał z ludźmi i jak bardzo jest to ciężka materia do przepracowania w relacjach polsko-ukraińskich.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Pasiut.

Więcej informacji o 22. Toruńskim Festiwalu Książki dostępne na stronie: www.torunskifestiwalksiazki.pl

Witold Szabłowski - Sprawiedliwi Zdrajcy

Reportaż ten pokazuje, jak wiele w naszej historii pozostało białych plam. Szabłowski wypełnia jedną z nich narracją sugestywną, przeszywającą. Jednak nie o rozdrapywanie ran tutaj chodzi­.

Agnieszka Warnke, Culture.pl