Wernisaż wystawy |„Idzie” | Wystawa zbiorowa z cyklu „Koncentracje”

Kiedy

08.03.2022
wtorek | godz. 17:30

Gdzie

Galeria Artus
Wstęp wolny! Zapraszamy!
W trakcie wernisażu odbędzie się performans, przygotowany przez dwie uczestniczki wystawy: Patrycję Wójcik oraz Arletę Szatkowską | Wystawa czynna od 8 marca 2022 roku do 31 marca 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00

Już od kilku lat w strefie Kultywacji Artystycznej PLANTA w Biskupicach miało miejsce spotkanie twórcze z cyklu Koncentracje. Ostatnie z nich – Palcem po niebie (2019 rok) oraz Trud (2020 rok) – znalazły swój finał w formie wystawy Trudne niebo w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W 2021 roku w Biskupicach odbyło się kolejne spotkanie twórcze, tym razem zorganizowane pod hasłem Idzie. Była to impreza o charakterze efemerycznego wydarzenia artystycznego z prelekcjami, dyskusjami i prezentacją dzieł.  Plony działań 24 uczestników już niebawem będziemy mogli oglądać w Galerii Artus!

Rolą uczestników projektu było nadanie tytułowemu hasłu autorskiego wymiaru. Idzie jest wieloznaczne, bez jakiegokolwiek określonego podmiotu: kto, co?, miejsca: gdzie?, celu: dokąd?, oceny: jak? Nie jest źle, jeżeli coś idzie, jakoś idzie i dokądś zmierza. Pojawia się wrażenie celowości ugruntowane koniecznością aktywności – nic nie idzie, jeżeli tej aktywności brak. Formy aktywności mogą być nieograniczone i niekoniecznie związane z trudem. Czasami wystarczy akceptacja, jeżeli coś idzie mimo wszystko. Może się zatem wydawać, że większość wariantów słownych z użyciem zwrotu idzie, budzi raczej pozytywne uczucia, napełnia nadzieją i spokojem. Z drugiej jednak strony idzie jest słowem dynamicznym i pełnym napięcia. To nie stan, lecz proces, a nieuchronność tego procesu może generować uwarunkowany psychologicznie niepokój. Idzie uwielbia kontekst, bo samo w sobie jest raczej puste i czeka dopiero na wypełnienie treścią.

Spotkania twórcze organizowane są przez Krzysztofa Mazura już od lat 80-tych i skupiają gości z różnych środowisk twórczych oraz naukowych. Efekty projektu Idzie będziemy mogli obejrzeć w ramach zbiorowej wystawy, która rozpocznie się uroczystym wernisażem 8 marca 2022 roku o godzinie 18:30 i potrwa do 31 marca 2022 roku.

Nikt z nas nie pozostaje obojętny na sytuację naszych braci i sióstr z Ukrainy. Wobec aktualnych wydarzeń, także wystawa Idzie, którą zobaczymy już jutro, nabrała zupełnie nowego kontekstu. Wiele prac, które pierwotnie wchodziły w skład wystawy ewoluowało w stronę manifestu przeciwko tragicznym wydarzeniom, rozgrywającym się za naszą wschodnią granicą.

Wystawę nieoczekiwanie zasilą dzieła grupy artystycznej z Charkowa. Prace zebrane w zbiorze Rysunki z Charkowa 24.02 – 7.03.2022, będące swoistą sztuką frontową, zostały stworzone przez przebywających w Charkowie studentów pod opieką  Dashy Khrisanfovej. Podczas wystawy będziemy mogli podziwiać prace: Aliny Murav’ovej, Iryny Vodolazhchenko, Bogdana Bondaryuka, Rity Zolotarevej oraz Darii Selikhovej.

Podczas wernisażu będziemy mieć niepowtarzalną okazję do obejrzenia performansu, przygotowanego przez dwie uczestniczki wystawy: Patrycję Wójcik oraz Arletę Szatkowską.

Kurator wystawy: Krzysztof Mazur.

Uczestnicy wystawy: Katarzyna Adaszewska, Witold Bargiel, Anna Bochenek, Jacek Jagielski, Sebastian Kłosowski, Stanisław Kośmiński, Iwona Liegmann, Małgorzata Łojko, Ala Majewska, Krzysztof Mazur, Małgorzata Mazur, Zbigniew Mikielewicz, Marcin Plichta, Dariusz Przewięźlikowski, Kazimierz Rochecki, Mirosława Rochecka, Rafał Sławnikowski, Aleksandra Sojak-Borodo, Arleta Szatkowska, Laura Szymoniuk, Piotr Tołoczko, Maciej Wierzbicki, Małgorzata Wojnowska-Sobecka, Marek Zacharski, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska, Patrycja Wójcik.

Współorganizator wydarzenia: Kultywacja Artystyczna PLANTA i Stowarzyszenie Artystyczne OTWARTE