22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS | SPOTKANIA | DZIEŃ 2

Kiedy

17.04.2024
środa | godz. 18:00

Gdzie

Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Artykuł dostępny w audiodeskrypcji

17 kwietnia (środa)

18:00 – Obywatele na podsłuchu – spotkanie/dyskusja z udziałem Anny Błaszczak-Banasiak – dyrektorki Polskiej Akcji Humanitarnej, Doroty Brejzy – prawniczki, Zbigniewa Lewczyka – sędziego, przedstawiciela Stowarzyszenie Iustitia oraz dr Patryka Tomaszewskiego – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (CK Dwór Artusa)

Wstęp wolny

17 kwietnia (środa)

18:00 Obywatele na podsłuchu – spotkanie z udziałem Anny Błaszczak-Banasiak – dyrektor generalna Amnesty International Polska, Doroty Brejzy – prawniczki, Zbigniewa Lewczyka – sędziego, przedstawiciela Stowarzyszenie Iustitia oraz dr Patryka Tomaszewskiego – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (CK Dwór Artusa)

kobieta, blondynka ubrana w elegancką sukienkę z krótkimi rękawami w jednolitym kolorze. Nasz szyi ma gruby sznur pereł.

Dorota Brejza adwokatka, prowadzi własną Kancelarię Adwokacką. Studia na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła z wyróżnieniem, a także uzyskała absolutorium w Instytucie Socjologii UW. Aplikację ukończyła przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy. Sędzia Sądu Arbitrażowego przy ORA w Bydgoszczy. W rankingu Dziennika Gazety Prawnej uznana za najbardziej wpływową prawniczkę 2023 roku. Na co dzień pracuje w obszarze spraw rodzinnych, cywilnych i karnych. Prowadzi wiele postępowań związanych z nielegalnym użyciem szpiegowskiego oprogramowania Pegasus.

Anna Błaszczak-Banasiak – prawniczka, adwokatka, aktywistka i specjalistka w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka od ponad 15 lat. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła między innymi funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania. Obecnie jest dyrektorką generalną Amnesty International Polska.

kobieta siedząca przy stole z położonymi rękoma na nim. Kobieta ma ciemne włosy do ramion i ubrana jest w koszulę. Lekko się uśmiecha w stronę obiektywu

Zdjęcie do dokumentów. Na zdjęciu mężczyzna z krótkimi włosami, bez zarostu. Ubrany jest w marynarkę i koszulę oraz krawat.

Zbigniew Lewczyk – urodził się 22 grudnia 1967 roku. Ukończył studia na Wydziale Prawa UMK w Toruniu. Po odbyciu aplikacji sędziowskiej zdał egzamin po czym zajął stanowisko asesora w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie. Nominację sędziowską otrzymał w 1999 roku. W roku 2013 otrzymał nominację sędziowską w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Orzeka w sprawach karnych, zarówno w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie jak i w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Przez 9 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału a obecnie orzeka także w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, w Sądzie Dyscyplinarnym. Wielokrotnie brał udział w pracach komisji wyborczych. Należy do stowarzyszenia Iusticia od powstania oddziału w Toruniu.

dr Patryk Tomaszewski pracownik naukowy Katedry Myśli Politycznej, Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Wśród zainteresowań badawczych się między innymi sprawy związanymi z bezpieczeństwem międzynarodowym, zwalczaniem terroryzmu.

twarz mężczyzny w średnim wieku z wysokim czołem i krótkim siwiejącym zarostem. W tle widać regał z książkami

WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.

Belka z logotypami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Dworu Artusa, Miasta Toruń, Warszawy, Kreatywnej Europy Media, Królestwa Niderlandów, Fundacji Open Society, Chaicola, Pah, Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom, Równika, OKOpress, ngo.pl, radio gra i pik