22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS | SPOTKANIA | DZIEŃ 1
16 kwietnia (wtorek)
18:30 – Granica jako narzędzie i mechanizm wykluczenia – wykład dr Michał Bomastyk (CK Dwór Artusa)
19:15 – Ukraina w obliczu wojny – spotkanie z Heleną Krajewską z Polskiej Akcji Humanitarnej (CK Dwór Artusa)
dr Michał Bomastyk – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Prezes Zarządu Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom. Członek Pracowni Badań nad Obcością i Wykluczeniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół teorii feministycznych, inności i obcości, teorii wykluczeń, studiów nad uchodźstwem oraz nad płcią. Konsultant ds. polityki równościowej. Edukator równościowy i pracownik młodzieżowy. Prowadził między innymi wykłady oraz warsztaty dla młodzieży i treningi dla pracowników młodzieżowych poświęcone dyskryminacji, stereotypom i wykluczeniu oraz prawom człowieka. Ukończył Szkołę Liderów Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pomysłodawca pierwszego w Polsce telefonu zaufania dla mężczyzn, realizowanych przez Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom europejskich projektów Ekłaliti Juniwersiti i ReTinking Maskuliniti in Jurop oraz cyklu wykładów Wszechnica Równości, poświęconych budowaniu włączającego i otwartego społeczeństwa. Uczestnik europejskiego seminarium Lets talk abaut antirasizm w Bukareszcie oraz laboratorium poświęconemu pracy z młodzieżą w Mediolanie. Ważne jest dla niego edukowanie na temat tworzenia strategii równościowych w organizacjach. Członek Zespołu ds. Opracowania Planu na Rzecz Równości Płci na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ekspert przy tworzeniu tegoż dokumentu na Akademii Tarnowskiej. Członek Lokalnej Komisji Etycznej do spraw Doświadczeń na Zwierzętach nadzorowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koordynuje także Poradnię dla Równości UMK. Ukończył podyplomowe studia z zakresu dżender studis i przygotowania pedagogicznego. Prywatnie fan seriali i kotów.
Helena Krajewska – rzeczniczka prasowa Polskiej Akcji Humanitarnej, pracę w organizacji rozpoczęła w 2020 roku. Od początku eskalacji wojny w Ukrainie była zaangażowana w informowanie o potrzebach w Polsce, na granicy i w Ukrainie, wielokrotnie raportując z regionów bezpośrednio dotkniętych działaniami wojennymi. Podczas ostatniej wizyty odwiedziła Charków, Sumy, Dniepr, Kijów i Mikołajów. Pracuje także w Fundacji Odpowiedzialna Polityka, zajmującej się obserwacją wyborów. Uprzednio zatrudniona między innymi w polskim tinktanku Forum Obywatelskiego Rozwoju i międzynarodowej organizacji regionalnej świadczącej pomoc rozwojową junion for de Mediterranen. Odbyła także staże w Komisji Europejskiej i Parlamencie Środkowoamerykańskim z siedzibą w Gwatemali. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim – uzyskała podwójny tytuł magistra: w zakresie stosunków międzynarodowych oraz kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „wacz dogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „wacz docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
Wstęp wolny
16 kwietnia (wtorek)
18:30 – Granica jako narzędzie i mechanizm wykluczenia – wykład dr Michał Bomastyk (CK Dwór Artusa)
19:15 – Ukraina w obliczu wojny – spotkanie z Heleną Krajewską z Polskiej Akcji Humanitarnej (CK Dwór Artusa)
dr Michał Bomastyk – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Prezes Zarządu Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom. Członek Pracowni Badań nad Obcością i Wykluczeniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół teorii feministycznych, inności i obcości, teorii wykluczeń, studiów nad uchodźstwem oraz nad płcią. Konsultant ds. polityki równościowej. Edukator równościowy i pracownik młodzieżowy. Prowadził między innymi wykłady oraz warsztaty dla młodzieży i treningi dla pracowników młodzieżowych poświęcone dyskryminacji, stereotypom i wykluczeniu oraz prawom człowieka.
Ukończył Szkołę Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pomysłodawca pierwszego w Polsce telefonu zaufania dla mężczyzn, realizowanych przez Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom europejskich projektów Equality University i Re-Thinking Masculinity in Europe oraz cyklu wykładów Wszechnica Równości, poświęconych budowaniu włączającego i otwartego społeczeństwa. Uczestnik europejskiego seminarium Let’s talk about (anti)racism w Bukareszcie oraz laboratorium poświęconemu pracy z młodzieżą w Mediolanie. Ważne jest dla niego edukowanie na temat tworzenia strategii równościowych w organizacjach. Członek Zespołu ds. Opracowania Planu na Rzecz Równości Płci na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ekspert przy tworzeniu tegoż dokumentu na Akademii Tarnowskiej. Członek Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach nadzorowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koordynuje także Poradnię dla Równości UMK. Ukończył podyplomowe studia z zakresu gender studies i przygotowania pedagogicznego. Prywatnie fan seriali i kotów.
Helena Krajewska – rzeczniczka prasowa Polskiej Akcji Humanitarnej, pracę w organizacji rozpoczęła w 2020 roku. Od początku eskalacji wojny w Ukrainie była zaangażowana w informowanie o potrzebach w Polsce, na granicy i w Ukrainie, wielokrotnie raportując z regionów bezpośrednio dotkniętych działaniami wojennymi. Podczas ostatniej wizyty odwiedziła Charków, Sumy, Dniepr, Kijów i Mikołajów. Pracuje także w Fundacji Odpowiedzialna Polityka, zajmującej się obserwacją wyborów. Uprzednio zatrudniona między innymi w polskim think-tanku (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i międzynarodowej organizacji regionalnej świadczącej pomoc rozwojową (Union for the Mediterranean). Odbyła także staże w Komisji Europejskiej i Parlamencie Środkowoamerykańskim z siedzibą w Gwatemali. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim – uzyskała podwójny tytuł magistra: w zakresie stosunków międzynarodowych oraz kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.