Toruński Festiwal Książki: Miasto w polskiej literaturze po roku 1989 – panel dyskusyjny – Anna Cieplak, Ignacy Karpowicz, Przemysław Czapliński

Kiedy

16.06.2019
niedziela | godz. 17:00

Gdzie

Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Hasłem przewodnim tegorocznego 25. Toruńskiego Festiwalu Książki jest miasto. Stąd w naszym programie nie mogło zabraknąć panelu dyskusyjnego, który ten motyw eksplorowałby na gruncie polskiej literatury. Temat jest bardzo rozległy i skomplikowany, dlatego postanowiliśmy go zawęzić do autorów tworzących po roku 1989, dodatkowo zapraszając do współpracy twórców, u których topos miasta pojawia się, choć w sposób nie do końca oczywisty.

Anna Cieplak opisuje w swych książkach problemy zarówno polskiej młodzieży jak i rodzimych trzydziestokilkulatków, którym choć żyje się nieporównywalnie łatwiej niż ich przedwojennym rówieśnikom, to ich pierwsze kroki w dorosłość mogą być równie trudne. Autorka ma na swoim koncie Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada (obie za powieść Ma być czysto). Była też nominowana do Literackiej Nagrody Nike za książkę Lato powyżej Zera. Jej ostatnia powieść to wydany w tym roku Lekki bagaż.

Drugim panelistą jest Ignacy Karpowicz, autor nagrodzonych Paszportem Polityki Balladyn i Romansów oraz świetnie przyjmowanych przez publiczność i krytyków powieści Sońka, Ości i Gesty. Jak pisze Bartosz Staszczyszyn: Karpowicz ma nie tylko słuch językowy. W jego kolejnych powieściach słowa w nowych konfiguracjach podmywają utrwalone frazeologiczne konstrukcje. Jego język żyje, przepoczwarza się, za nic mając frazeologiczne prawo i logiczny porządek. Zapachy zyskują barwy, barwy – zapachy, język jest narzędziem i narządem poznawania świata.

Jakie miejsce w twórczości tych autorów zajmuje miasto? Jak je definiują i czy w ich literaturze konkretnie osadzona przestrzeń ma jakieś większe znaczenie? O to wszystko i o wiele innych kwestii pytać będzie gości krytyk literacki i profesor literatury współczesnej Przemysław Czapliński.