Artus Festival | Sztuka w Artusie | El Greco odnaleziony

Kiedy

31.08.2021
wtorek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka, YouTube i Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbywa się z udziałem publicznośći na Sali Wielkiej Dworu Artusa | Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń

Kliknij i przenieś się do artusowego

Podczas kolejnej lekcji sztuki dawnej opowiemy o obrazie stworzonym przez wielkiego malarza manieryzmu, El Greca. Malowidło znajduje się dziś w Polsce, w małym Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

Odkrycie dzieła i kontrowersje z nim związane to gotowy materiał na film sensacyjny, Ekstaza św. Franciszka została odnaleziona przez dwie młode historyczki sztuki – Izabelę Galicką i Hannę Sygietyńską – w 1964 roku w kościele w Kosowie Lackim. Odkrycie zelektryzowało cały rodzime środowisko sztuki, które przez długi czas nie wierzyło w oryginalność płótna. Z pań naigrywano się, twierdząc, że wszystko sobie wymyśliły i obrazu w istocie wcale nie namalował El Greco. Jakież było jednak zdziwienie badaczy, gdy po konserwacji w 1974 roku, odkryto autentyczną sygnaturę El Greca, która na dobre potwierdziła sprawę autorstwa. Tym samym Muzeum w Siedlcach wzbogaciło się o obraz wart ok. 5 mln dolarów.

W trakcie spotkania postaramy się nie tylko opisać burzliwe koleje losu tego wyjątkowego dzieła, ale także zanalizować ikonografię i wyjaśnić fenomen obrazów El Greca. Pospekulujemy też, skąd tak cenne dzieło sztuki znalazło się maleńkiej wioseczce, jaką jest Kosów Lacki.

Wydarzenie będzie można śledzić zarówno na żywo w Dworze Artusa, jak i na artusowym YouTube i Facebooku .

Wykład tradycyjnie poprowadzi dla Was Łukasz Wudarski – historyk i popularyzator sztuki.

Wydarzenie odbywa się na Kujawach i Pomorzu.