Sztuka w Artusie: Jan Matejko – kiczmen czy geniusz?

Kiedy

24.04.2018
wtorek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Nie ma chyba w sztuce polskiej bardziej znanego masom artysty niż Jan Matejko. Twórca, który odpowiedzialny jest za stworzenie całego polskiego myślenia wizualnego. Rozmawiając o ważnych wydarzeniach z dziejów Polski, myślimy obrazami Matejki, widzimy jego wizję historii. Co więcej gdy dowiadujemy się, że to myślenie jest często wbrew faktom, nie możemy się z tym pogodzić, tak bardzo wczepiło się ono w naszą narodową świadomość.

Historycy sztuki mówiąc o Matejce, zawsze wykazują pewną dwojakość. Z jednej strony cenią za ogrom pracy, która zilustrowała dzieje naszego kraju, z drugiej ganią za wtórność formalną i kiczowatość artystyczną. Te ambiwalentne głosy mogą doprowadzić do pomieszania. Jak bowiem właściwie patrzeć na Matejkę? Czy to tylko kiczmen produkujący obsesyjnie historyczne płótna w myśl bogoojczyźnianych idei, , czy może historyk pędzlem piętnujący wady narodu, dla którego forma była jedynie guziczkiem do kożuszka treści? Literatura przedmiotu wciąż nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

My jednak postaramy się wszystkie te wątpliwości wyjaśnić podczas kolejnej Sztuki w Artusie, starając się zrozumieć kim był naprawdę i czym jest dziś jego sztuka.

Jak zawsze wystąpienie wzbogacone zostanie o multimedia i wiele intrygujących anegdotek. Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.