Sztuka w Artusie - Erotyka w sztuce dawnej

Kiedy

12.09.2017
wtorek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Wrześniowa Sztuka w Artusie poruszy problem seksualności i jej obecności w sztuce dawnej. Od zawsze do „tych” spraw podchodzono bardzo różnie. W zależności od kultury i religii traktowano je naturalnie lub były one źródłem wstydu, bowiem miały wieść do zła i grzechu. Wykład skupi się na prześledzeniu obecności motywów seksualnych w sztuce od czasów antycznych po początek wieku XIX, kiedy to na gruncie artystycznym zapanował naturalizm.

Skupimy się na bezpruderyjnej sztuce antycznej oraz pełnej zakazów i wstydu sztuce średniowiecznej, gdzie mimo oficjalnego gardzenia seksualnością istniało całe podziemie artystycznych motywów, w których artyści dawali upust swojej wyobraźni. Przedstawimy też związki pomiędzy erotyką a pięknem, zanalizujemy miejsce aktów (i to zarówno męskich, jak i kobiecych) w malarstwie i rzeźbie, a także przykłady metaforycznego mówienia o seksie za pomocą sztuki.

Jak zawsze nie zabraknie ciekawostek, anegdot i obszernego materiału wizualnego, także tego zupełnie nieznanego szerokiej rzeszy odbiorców.

Wykład przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

Prowadzenie – Łukasz Wudarski.