Świat i okolice – Życie w cieniu wojny – Abchazja

Kiedy

08.02.2017
środa | godz. 17:30

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

2zł / normalny
Emeryci, renciści, uczniowie, studenci, niepełnosprawni - wstęp wolny

W wyjątkową i zarazem pełną przygód podróż po Abchazji zabierze nas Agnieszka Siejka, która zagości w zimowy, lutowy wieczór w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Abchazja to miejsce o dość skomplikowanym statusie prawnym. Tylko przez niektórych uznawana jest za niepodległe ​państwo, dla większości natomiast to zbuntowana republika na terenie Gruzji. Wielu mieszkańców zginęło walcząc o niepodległość, język ojczysty, walutę, czy niezależność. Ci Gruzini, którzy mieszkali na „nie swojej ziemi” musieli uciekać. Ślady minionej wojny są widoczne do dziś. Tysiące zniszczonych domów, uszkodzone budynki, drogi i mosty, do tej pory dają świadectwo minionej wojny. To swoiste miasta duchów rozsiane na południu terytorium. Marzenia o wolności nie ziściły się, zaś pieczę nad wieloma dziedzinami życia sprawuje Rosja. Bez wątpienia Abchazja to obszar niezwykły, ze skomplikowaną i zarazem trudną historią, który kryje w sobie wiele niesamowitych miejsc, a przede wszystkim posiada swoją duszę.

Agnieszka Siejka to nieustraszona podróżniczka, która nie boi się wyzwań ani niebezpiecznych przygód. Nie wyobraża sobie życia bez gór, podróży, przygody i porcji adrenaliny. Podróżując poza utartym szlakiem często dociera do miejsc, które nie są opisywane w przewodnikach, dzięki czemu jej wyprawy są wyjątkowe i niepowtarzalne. Najpiękniejsze historie z podróży wiążą się jednak z ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Podczas spotkania podróżniczka opowie o swojej wyprawie na terytorium Abchazji, o tamtejszej kulturze, ludziach i wszechobecnej gościnności, a także zaprezentuje ciekawe i interesujące miejsca, które warto zobaczyć.

Abchazja - Oczamczyra - bulwar nadmorski
Abchazja - Oczamczyra - bulwar nadmorski