Świat i okolice - Liban, kraj kontrastów

Kiedy

25.01.2012
środa | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Comiesięczne spotkania w ramach cyklu Świat i okolice zaprowadzą nas w styczniu do Libanu, kraju kontrastów. Prelekcje poprowadzi Agnieszka Siejka – podróżniczka, biolog z toruńskiego UMK, zdobywczyni Spitsbergenu. W Libanie spędziła 28 dni i jak sama przyznaje – mimo dobrze zorganizowanego czasu, wielu miejsc nie zdążyła zwiedzić. Wbrew obiegowym opiniom, że w kraju o powierzchni nieco przekraczającej połowę województwa kujawsko – pomorskiego „nie ma nic ciekawego do oglądania”, podróżniczce pozostał jednak niedosyt. Do wielu miejsc nie udało się dotrzeć, a na wysłuchanie wielu historii zabrakło czasu.

Opowieść o Libanie, tradycjach, mieszkańcach i ciekawostkach związanych z podróżą zilustrowana zostanie różnorodnymi zdjęciami.

Liban to kraj kontrastów. Sunnici, Szyici, Maronici i Ormianie żyją obok siebie we względnym pokoju, ale wystarczy drobna iskra, żeby doszło do konfliktu. Młode dziewczyny i kobiety odsłaniają swoje wdzięki kusząc mężczyzn, a z drugiej strony ich rówieśnice są zakryte od stóp do głów, że niekiedy oczu nie widać. Obok starych zniszczonych świątyń fenickich, greckich czy rzymskich wyrastają nowoczesne wieżowce ze szkła i stali, na ulicach znajdziemy stare zniszczone samochody, że czasami człowiek się zastanawia, jak to może jeszcze jeździć, a za chwilę spotykamy najnowsze i najdroższe marki jakie są na rynku obecnie. Do tego bogata i kolorowa kuchnia libańska, niezwykle egzotyczna i kolorowa. Wszystko to razem pozostawia niezapomniane wrażenia.

 

Emeryci, renciści, uczniowie, studenci, niepełnosprawni – wstęp wolny.