„Ściana” | Monodram

Kiedy

19.12.2021
niedziela | godz. 18:00

Gdzie

Filia Dom Muz | Podmurna
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Spektakl dla osób +16

W grudniu przygotowaliśmy dla Was wydarzenie, które niejednego wprawi w zadumę… nie tylko ukaże otaczającą nas rzeczywistość, ale także przedstawi historię bohatera, sięgając aż do samych korzeni jego wychowania.

Monodram Ściana to pozornie błaha historia mężczyzny, byłego więźnia – Staszka, który przez trzy dni maluje kawałek ściany. To opowieść o stereotypie mężczyzny, z jednej strony niepoprawnego i nieokrzesanego z drugiej potrafiącego się wzruszyć banałami. Staszek lubi ludzi i kocha koty. Wcześniej nie miał lekko, więc nie przepadał za nikim. Jego życie po wielu perturbacjach zaczęło wreszcie się układać. Chętnie mówi o sobie, ale też o tym, co dzieje się za oknem. A tam raczej nieciekawie. Mamy rok 2025 – pikiety, demonstracje przestały być pokojowe. Polak Polakowi tłumaczy swoje jedynie słuszne racje wrzaskiem i racą. Polak Obcemu już dawno przestał tłumaczyć. Historia zna takie przypadki, chociaż teraz próbuje je zamalować, ale Staszek wie, że jak dobrze się poskrobie szpachlą, to ściana pokaże, ile warstw było, jak było i co znajduje się pod spodem. A ta nagonka na innego powoduje, że w Staszku odzywają się demony przeszłości.

Spektakl – w którym główną rolę gra Damian Droszcz – jest próbą zmierzenia się z bliską nam rzeczywistością, problemami resocjalizacji i uprzedzeniami. Wydaje się, że to problemy głównego bohatera, ale czy tylko jego? Przekonamy się już 19 grudnia 2021 roku.

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Płoszajska
Opracowanie dźwięku: Jędrzej Rochecki
Kostiumy: Matylda Hinc
Światła: Robert Drygalski
Multimedia: Radosław Smużny

Monodram powstał dzięki Stypendium Urzędu Miasta Torunia w dziedzinie kultury oraz dzięki Stypendium Artystycznemu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na rok 2017 z przeznaczeniem na realizację projektu W tym domu się nie krzyczy.