Motywy żydowskie w muzyce światowej | Koncert muzyki klezmerskiej

Kiedy

03.10.2021
niedziela | godz. 19:00

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

65zł / normalny

Bilety dostępne również na

Koncert przełożony z 29 maja 2020 roku | Wcześniej zakupione bilety zachowują ważność

Koncert muzyki klezmerskiej Motywy żydowskie w muzyce świata Darka Wójcika jest efektem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań własnej osobowości artystycznej oraz wynikiem jego ogromnej fascynacji kulturą i historią narodu żydowskiego. Realizując ten projekt artysta porusza się w estetyce bliskiej jego sercu.

Przez krytyków i publiczność określany mianem Artysta Charyzmatyczny. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce. Owocem fascynacji Darka Wójcika jest pierwsza autorska płyta CD Shalom Alejchem nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 roku w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna. Od tego czasu artysta regularnie koncertuje, zachwycając publiczność niezwykle sugestywnym przekazem treści pieśni wykonywanych w języku jidysz i hebrajskim.

Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych mu przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera z Gdańska, publicysty, strażnika kultury yiddish, uczestnika Powstania w Getcie Białostockim, który zaszczepił w nim ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej.

We wrześniu 2015 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta Motywy żydowskie w muzyce świata ukazała się w listopadzie 2015 rok, a już w styczniu 2016 roku zgłoszona została do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK 2016 w kategorii ALBUM ROKU Muzyka Folk. Zespół Szaweł Lipski Klezmer Quartet tworzą znakomici muzycy młodego pokolenia, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W składzie:

  • Szaweł Lipski – fortepian/ aranżacja
  • Andrzej Czapliński – skrzypce
  • Rafał Grząka – akordeon