Co z tym kryminałem? – panel

Kiedy

28.11.2016
poniedziałek | godz. 16:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Powieści kryminalne od jakiegoś czasu przeżywają w naszym kraju swój renesans. Nic więc dziwnego, że podczas Toruńskiego Festiwalu Książki postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu, przez długi czas niedocenianemu, gatunkowi literackiemu. Dlatego właśnie do Dworu Artusa zaprosiliśmy śmietankę polskiego kryminału. Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska oraz Wojciech Burszta to gwarancja pasjonującej dyskusji. Spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie dokąd zmierzają rodzime opowieści z dreszczykiem i w czym tkwi siła tej literatury. Spotkanie moderował będzie toruński autor Robert Małecki.

Więcej informacji o 22. Toruńskim Festiwalu Książki dostępne na stronie: www.torunskifestiwalksiazki.pl

Mariusz Czubaj

Mariusz Czubaj – profesor antropologii kultury oraz pisarz. Autor i współautor książek z dziedziny kultury popularnej, fan studies, antropologii sportu (Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów; Postfutbol. Antropologia piłki nożnej). Od 15 lat pisze o kryminałach (książki: Krwawa setka. Sto najważniejszych powieści kryminalnych – z prof. Wojciechem Bursztą oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne).

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej – reporter, wydawca i producent. Jako pisarz zadebiutował książką Upiory spacerują nad Wartą otwierającą cykl powieści kryminalnych, których bohaterami są milicjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu. Ćwirlej jest twórcą podgatunku kryminalnego określanego mianem „powieści neomilicyjnej”, w którym podejmuje ironiczną, intertekstualną grę ze schematami tzw. powieści milicyjnej. Do tej pory ukazało się siedem jego książek.

Joanna Opiat Bojarska

Joanna Opiat-Bojarska – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zadebiutowała groteskową i autobiograficzną powieścią Kto wyłączy mój mózg, która jest zapisem jej zwycięskiej walki z paraliżem ciała i chorobą autoimmunologiczną. Na swoim koncie ma osiem powieści, ostatnia Bestseller ukazała się w 2016 roku.

Wojciech Burszta

Wojciech Burszta – uznany antropolog i kulturoznawca, eseista i krytyk kultury. Interesuje się teorią i praktyką współczesnej kultury, szczególnie popkulturą i popnacjonalizmem. W swoich badaniach zajmuje się problematyką mitu i symbolu oraz zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych. Jest kierownikiem Katedry Antropologii Kultury na Uniwersytecie SWPS i profesorem w Instytucie Slawistyki PAN.

Robert Małecki

Robert Małecki – politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów. Laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jego debiutancka powieść Najgorsze dopiero nadejdzie ukazała się w 2016 roku.