Sztuka w Artusie: Francisco Goya i jego czarne obrazy
Francisco Goya to jeden z najwspanialszych malarzy w historii świata. Twórca-legenda, którego niepowtarzalny styl ewoluował od baroku i rokoka (którymi przesiąknięte są jego pierwsze prace), poprzez neoklasyczny akademizm, aż do preromantyzmu i preimpresjonizmu widocznego w jego ostatnich pracach malarskich i grafikach.
Kulminacyjnym momentem twórczości Goyi są tzw. czarne obrazy. Pełne ekspresji malowidła, którymi artysta pokrył ściany Domu Głuchego (mieszkania w którym spędził ostatni lata życia). Ogłuchły, wielki mistrz, całą siłę pozostałych zmysłów wtłoczył w nikogo nie pozostawiającego obojętnym dzieła. Saturn pożerający swoje dzieci, Okładający się kijami, Staruchy, czy Zakopany w piasku Pies, piętnują przywary społeczeństwa, przemoc i wszelkiego rodzaju gusła. Do dziś też są przedmiotem intensywnych dyskusji i interpretacji historyków i krytyków sztuki, którzy prześcigają się w mniej lub bardziej prawdopodobnych teoriach.
Czarne obrazy, te najbardziej poruszające malowidła z całego dorobku Francisco Goyi, będą tematem kolejnego wykładu odbywającego się w ramach Sztuki w Artusie. Jak zawsze w przystępny sposób zaprezentowany zostanie aktualny stan wiedzy, a także ostatnie, sensacyjne interpretacje dotyczące autorstwa malowideł.