Czwartki z filozofią - Pułapki świadomości

Kiedy

21.02.2013
czwartek | godz. 17:30

Gdzie

Sala Mała
Wydarzenie archiwalne

Pierwsze tegoroczne spotkanie z filozofią odbędzie się pod szyldem świadomości i pułapek, w które nas często wpędza. Temat, jak najbardziej ważny, bowiem jak to z filozofią bywa… uderza w każdego z nas. Filozofia umysłu jest multidyscyplinarną nauką łączącą psychologię, kognitywistykę, neurobiologię i lingwistykę. Podejmuje się badania zjawisk dotyczących funkcjonowania umysłu. Reasumując – bierze ona pod uwagę zarówno wyniki badań nauk ścisłych nad umysłem, jak również próbuje odpowiedzieć na pytania o zgodność podejścia filozoficznego i neurologicznego w opisie świadomości.

Owe dociekania dotyczące natury umysłu, dualizmu (czy też monizmu) ciała i umysłu były przedmiotem rozważań filozofii już od starożytności. Jednakże współcześnie filozofia może wspomóc się nowoczesnymi technikami i wynikami badań neurologów, neurobiologów czy korzystać z owoców badań psychologów.

Na tej podstawie oparty będzie wykład dr Anity Pacholik-Żuromskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Podczas wykładu świadomość będzie rozpatrywana jako świadomość podmiotu. Gdy zajmujemy się świadomością, bardzo często rozpatrujemy ją na poziomie personalnym, zgodnym z „psychologią  ludową” – poziomie przekonań o świecie i o sobie samym, świadomych odczuć i przeżyć. Takiemu pierwszoosobowemu dostępowi do treści świadomości zwykło się przypisywać autorytet pierwszej osoby – niepodważalność dostępu do własnych stanów mentalnych. Jednak w obliczu eksperymentów współczesnej psychologii poznawczej i neurologii teza o autorytecie pierwszoosobowym może zostać podważona.

Anita Pacholik-Żuromska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Kognitywistyki i Epistemologii w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego, Mind Group przy Frankfurt Institute for Advanced Studies we Frankfurcie nad Menem. Laureatka Stypendium naukowego MNiSW dla młodych naukowców (2012). Autorka książek: Poznając siebie, czyli konceptualne podstawy samowiedzy, Niemiecka analityczna filozofia umysłu (red.). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na filozofii umysłu, epistemologii, kognitywistyce, szczególnie zaś na zagadnieniach świadomości i uwagi oraz problemie podmiotowości na gruncie nauk kognitywnych.