Czwartek z filozofią: Stereotypy myślenia o płci. (Dla)czego (nie) trzeba się obawiać?

Kiedy

14.04.2016
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Kwietniowy Czwartek z filozofią będzie dotyczyć stereotypów, które wciąż pokutują w myśleniu o płci. Naszym przewodnikiem po tym zagadnieniu będzie dr hab. Aleksandra Derra.

Płeć, gender, feminizm, stereotypy oraz potencjalnie kryjące się za nim przekonania budzą skrajne emocje społeczne, co ilustrują prowadzone w mediach i przestrzeni publicznej dyskusje, których skutkiem było ogłoszenie określenia „gender” słowem roku 2013 w Polsce. Byliśmy świadkami niecodziennego społecznego zaangażowania, szczególnej wymiany emocji i lęków, w której wszyscy dyskutujący kierowali się z góry przyjętymi przekonaniami.

Lansowany przez media dychotomiczny obraz tego sporu: „zwolennicy vs. przeciwnicy równości/feminizmu/gender” jest nie tylko w dużej mierze fałszywy, bo zbyt uproszczony, ale także szkodliwy, ponieważ stabilizuje kolejny niekonstruktywny podział polskiego społeczeństwa.

Publiczne wyrażenie lęków i zaangażowanie się w prowadzenie dyskusji dotyczącej problemów całej zbiorowości dawało szansę na to, by zastanowić się nad ważnymi społecznymi problemami dotyczącymi nierówności, niesprawiedliwości, konsekwencji zachodzenia procesów modernizacyjnych etc.

Spór o gender i feminizm zamiast jednak otworzyć i rozwinąć ważną publicznie debatę, zamknął ją w przestrzeni definiujących się (także nawzajem) frakcji. Przyszedł czas, by ją na nowo podjąć, zastanowić się nad racjami obu stron, nad współczesnym rozumieniem równych praw, nad kobiecością i męskością, relacjami między płciami, rodziną, nad tym, jaki świat w Polsce chcemy jako zbiorowość tworzyć.

Aleksandra Derra – dr hab., pracuje w Zakładzie Filozofii Nauki Instytutu Filozofii UMK, prowadzi badania w Centre for Gender and Women’s Studies na Trinity College w Dublinie. Współzałożycielka podyplomowych studiów z zakresu gender w Instytucie filozofii UMK. Niedawno wydała książkę: „Kobiety (w) nauce. Problem płci w filozofii nauki i w praktyce badawczej” (Warszawa 2013).

www.aleksandra-derra.eu