Artus Short Film Festiwal 2024 | Wernisaż i spotkanie autorskie | „Wajda na nowo” | Andrzej Pągowski
Andrzeja Wajdę poznałem w roku 1981 podczas pracy nad plakatem do filmu Człowiek z żelaza. Potem wykonałem jeszcze plakaty do takich filmów jak Kronika wypadków miłosnych, Pierścionek z orłem w koronie, Wałęsa człowiek z nadziei czy do ostatniego jego filmu fabularnego Powidoki. Ale to właśnie plakat do Człowieka z żelaza stał się jego ulubionym, o czym wielokrotnie mówił, a nawet zażartował w jednym z wywiadów, że do takiego plakatu warto było zrobić film.
W 2024 roku mija 15 lat od premiery Tataraku filmu, do którego zdjęcia realizowano między innymi w Grudziądzu i Toruniu. Z tej okazji w Galerii Artus w ramach Artus Szort Film Festival obejrzycie projekt pod tytułem Wajda na nowo, autorstwa artysty grafika Andrzeja Pągowskiego. Na wystawę składają się nowe wersje plakatów, wykonane do wszystkich sześćdziesięciu filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy zarówno fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentów oraz krótkich metraży.
Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca 2024 roku o godzinie 18:00, a ekspozycja potrwa do 2 kwietnia 2024 roku. Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Pągowskim o 18:30.
Wystawa powstała dzięki przychylności Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, Filmoteki Narodowej oraz osób prywatnych.
Andrzej Pągowski grafik, autor ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest twórcą okładek płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, a także scenariuszy do filmów i teledysków. Był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism między innymi polskiego Plejboja. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, na przykład Konkursu De Holiłud Reporter oraz Czikago Internaszjonal Film Festival. Jego plakaty znajdują się w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisko, w Centrum Pompidu w Paryżu, Striped Haus Museum of Art w Tokio, Cirkulo de Bellas Artes w Madrycie, Poster Museum w Lati, czy Muzeum Plakatu w Warszawie.
Wernisaż odbędzie się 7 marca o godzinie 18:00 | Wystawa czynna od 8 marca do 2 kwietnia 2024 roku w Galerii Artus codziennie w godzinach od 13:00 do 19:00 | Wstęp wolny
„Andrzeja Wajdę poznałem w roku 1981 podczas pracy nad plakatem do filmu «Człowiek z żelaza». Potem wykonałem jeszcze plakaty do takich filmów jak «Kronika wypadków miłosnych», «Pierścionek z orłem w koronie», «Wałęsa człowiek z nadziei» czy do ostatniego jego filmu fabularnego «Powidoki». Ale to właśnie plakat do «Człowieka z żelaza» stał się jego ulubionym, o czym wielokrotnie mówił, a nawet zażartował w jednym z wywiadów, że do takiego plakatu warto było zrobić film”.
W 2024 roku mija 15 lat od premiery „Tataraku” – filmu, do którego zdjęcia realizowano między innymi w Grudziądzu i Toruniu. Z tej okazji w Galerii Artus w ramach Artus Short Film Festiwal obejrzycie projekt pt. „Wajda na nowo”, autorstwa artysty grafika – Andrzeja Pągowskiego. Na wystawę składają się nowe wersje plakatów, wykonane do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy – zarówno fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentów oraz krótkich metraży.
Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca 2024 roku o godzinie 18:00, a ekspozycja potrwa do 2 kwietnia 2024 roku.
Po wernisażu zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Pągowskim o 18:30.
Wystawa powstała dzięki przychylności Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, Filmoteki Narodowej oraz osób prywatnych.
Andrzej Pągowski – grafik, autor ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest twórcą okładek płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, a także scenariuszy do filmów i teledysków. Był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism (między innymi polskiego „Playboya”). Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, na przykład Konkursu The Hollywood Reporter oraz Chicago International Film Festival. Jego plakaty znajdują się w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellas Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, czy Muzeum Plakatu w Warszawie.
Partnerem Głównym Artus Short Film Festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie