Artus Festival – Wiesław Myśliwski – spotkanie

Kiedy

09.11.2018
piątek | godz. 17:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Prowadzenie spotkania Magdalena Kujawa

Wiesław MyśliwskiMistrz, mędrzec – proszę niczego nie skreślać – powiedział o nim Jerzy Illg krytyk literacki.  Nie sposób się z tą opinią, o jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy, nie zgodzić. Publikuje rzadko, pisze długo. Czytelnicy czekają, ale zawsze jest to oczekiwanie spełnione. Na jego kolejną książkę czekaliśmy kilka lat. Powieść Ucho Igielne będzie miała premierę w październiku. Poczytujemy więc sobie za zaszczyt i wielkie wyróżnienie, że pisarz, w niecały miesiąc później, spotka się w Dworze Artusa z publicznością podczas Artus Festival 2018.

Wiesław Myśliwski został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Nike, za powieść Widnokrąg i Traktat o łuskaniu fasoli. Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. francuskiej Grand Prix Littéraire de Saint-Émilion, a w USA The Best Translated Book Award. Jego książki tłumaczono na wiele języków, m.in. hiszpański, francuski, niderlandzki, hebrajski, czeski, litewski, włoski i słowacki.

Najnowsza powieść Ucho igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. Odbija się w niej jak lustrze kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata.

Biegłem przez tę dawną, dziką, zieloną dolinę do Ucha igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co? / fragment książki /

Pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia /… /, wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu / Wiesław Myśliwski /

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu: „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”

Mecenasi-Artus-Festival-2018-belka-2280x390