Czym jest dom? Jak go zdefiniować? Jest ziemią, murem, budynkiem czy bliskimi ludźmi, tradycjami rodzinnymi i marzeniami? A może każdy z tych elementów jest konieczny by móc powiedzieć – „tu jest mój dom”?

Cykl „Rytm przeżycia” jest fotograficzno-filmowym zapisem intymnej i bardzo osobistej drogi Sebastiana Płocharskiego, którą przebył jako reportażysta i dokumentalista społeczny. Nie był tylko twórcą, który biernie przyglądał się sytuacji – uczestniczył i stał się jej naturalną częścią. Przez ostatnie 6 miesięcy pracował także jak wolontariusz i koordynator akcji ewakuacyjnych mieszkańców Donbasu oraz pomocy humanitarnej na wschodzie Ukrainy. Tematem wojny w Donbasie interesuje się już od 8 lat. Pierwszy raz wyjechał tam w 2015 roku, realizując reportaże, kino dokumentalne i często abstrakcyjne formy artystycznego storytellingu, które miały zwrócić uwagę na sytuację ludności cywilnej w strefie wojny.

W 2020 roku pokonał rowerem tzw. “linie rozgraniczenia” czyli granicę pomiędzy Ukrainą a dwiema nieuznawanymi republikami separatystycznymi ŁNR i DNR. Portretował zapomnianych mieszkańców strefy wojennej, czego celem było zwrócenie uwagi na kryzys humanitarny tego rejonu. Jak sam mówi, jego praca nie ma wartości dokumentalnej – jest bardzo intymna i osobista. Po kilku latach spędzonych w Donbasie, przyznaje, że stał się także jego domem.

Sebastian Płocharski – Torunianin, mieszkający w Glasgow. Fotograf, dokumentalista, artysta wizualny, storyteller. Członek Brytyjskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Stypendysta Prezydenta Torunia w dziedzinie kultury. Ostatnie 8 lat swojego życia poświęcił rozwojowi niezależnego aktywizmu społecznego w rejonach deprywacji humanitarnej w Donbasie i na świecie pod nazwą MakeCoffeeNotWar.info.

Wystawa czynna od 13 września 2022 roku do 27 września 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00. Wstęp wolny.


Patronat medialny: Radio Gra Toruń