Więcej w ArtusieMagdalena Chomiak

Obrazy zgromadzone na wystawie powstały na przestrzeni ośmiu lat. Większość prac stanowią kopie dzieł dawnych, wykonane na podstawie fotografii lub też z natury w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Na wystawie znajdują się również prace autorskie malarki.

Eksponowane prace są owocem zainteresowania artystki malarstwem europejskim od późnego średniowiecza do początku XX w. oraz sztuką polską. Malowanie kopii dzieł wybitnych artystów od dawien dawna służyło pogłębianiu wiedzy i poszerzaniu umiejętności malarskich, próbę zrozumienia procesu powstawania oryginalnych dzieł.

Na wystawie poza kopiami zaprezentowane zostaną indywidualne prace artystki. Charakteryzują się one zgaszoną kolorystyką. Łączą realizm z pewną syntezą, w której nadmiar szczegółów został ograniczony do najistotniejszych elementów, stanowiących podstawową konstrukcję obrazu. Obrazy są świadectwem poszukiwań własnych zainteresowań i kształtowania stylu malarskiego przez młodą artystkę.

Magdalena Chomiak (1987) – pochodzi z okolic Wrocławia. Absolwentka konserwacji i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie kontynuuje kształcenie naukowe na stopniu doktoranckim pod kierunkiem dr hab. Michała Trägera, prof. UMK.

Zajmuje się konserwacją malarstwa sztalugowego, ściennego, jak też realizuje prywatne zamówienia na obrazy. Wykonała dotychczas min. cykl obrazów stacji Drogi Krzyżowej do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Sulisławicach koło Przerzeczyna Zdrój, rekonstrukcję obrazów ołtarzowych w kościele w Chotelku Zielonym (okolice Buska-Zdrój) oraz rekonstrukcję obrazu z empory bocznej w kościele w Bierutowie (koło Wrocławia).

Wystawa czynna do 22 lipca 2016 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00 oraz podczas imprez.