Co łączy Michała Anioła i naszą toruńską – Małą Artystkę – Biankę Będkowską? Obydwoje na pewnym etapie swojej twórczej drogi malowali po ścianach. Co ich różni? Renesansowy artysta używał zaprawy i farb, Bianka – pisaków, szminek i… kremu do pielęgnacji. Obydwoje postanowili oddać część swojej artystycznej przestrzeni rzeźbie.

Początki działań twórczych Bianki upiększały ściany jej rodzinnego domu. Rodzice, jako pierwsi mecenasi, podsuwali jej coraz to nowe tworzywa i narzędzia. Z czasem Bianka zaczęła lepić figurki z modeliny, ale ta była zbyt twardym materiałem. Świetną alternatywą okazała się masa papierowa, która jest miękka, niebrudząca, szybko wysycha na powietrzu i twardnieje. Bianka upodobała sobie to medium, rozpoczynając wielką przygodę z lepieniem figurek. Początkowo wykonywała ozdobne serduszka z dziurką, potem przyszedł czas na sztukę użytkową pod postacią miseczek i kubeczków, aż wreszcie zaczęła tworzyć pierwsze zwierzątka. Osiągała coraz większą wprawę i precyzję w swoim fachu.

Aby zabezpieczyć figurki, tata Bianki postanowił wkładać je do plastikowych kopułek. W ten sposób Mała Rzeźbiarka oprócz lepienia figurek, zaczęła także tworzyć wokół nich bajkowe scenerie, aby zwierzątka pod kopułkami miały przytulny kącik.

Lepienie figurek to nie jedyne zajęcie Bianki – uwielbia także szyć maskotki, poduszki i breloczki. Uprawia akrobatykę gimnastyczną oraz w zaledwie 5 dni nauczyła się jeździć na rowerze! Dziewczynka ma wiele marzeń i planów. Chce mieć domek na drzewie, hodować kurki i koniki oraz uprawiać owoce na działce. Planuje wycieczkę do Stanów, aby złowić rekina i odwiedzić ciocię. Przede wszystkim marzy jednak o pokazywaniu swoich prac szerokiemu światu.

W ubiegłym roku Galeria Twórczości Dziecka w Toruniu przyznała Biance wyróżnienie w konkursie plastycznym. Pierwsza prezentacja jej prac odbyła się w Przedszkolu i Szkole Podstawowej nr 9 na toruńskich Wrzosach. Wystawa w galerii przy ul. Poznańskiej jest niezwykle wyjątkowa także dla nas, ponieważ Bianka jest najmłodszą artystką, jaką mieliśmy okazję gościć!

Wystawa czynna od 1 czerwca 2022 roku do 26 czerwca 2022 roku w galerii Filii Dom Muz Podgórz przy ul. Poznańskiej 52. Wstęp wolny.