Artykuł dostępny w audiodeskrypcji

W związku z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika serdecznie zapraszamy na spektakl teatralny „Pięć dni z życia Kopernika”.
Przedstawienie odbędzie się w gotyckiej scenerii dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w Toruniu w dniu 8 i 9 lipca 2023 roku o godzinie 21:00.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Dariusz Bereski ceniony aktor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, a od 2017 roku Teatru Polskiego we Wrocławiu, który w na podstawie tekstów Mariana Mikuty Rzecz o Koperniku, Józefa Butkiewicza „Kopernik i Dantyszek” oraz Romana Brandstaettera „Kopernik” stworzył opowieść sceniczną o najwybitniejszym synu Torunia. Sztuka „Pięć dni z życia Kopernika” jest próbą przybliżenia osobowości słynnego toruńskiego astronoma, pokazania jego dylematów i codziennych rozterek. Spektakl, zgodnie z tytułem, przedstawia pięć dni z biografii Mikołaja Kopernika, oddzielonych od siebie czasowo, ale powiązanych pięcioma postaciami, z którymi na co dzień spotykał się astronom. Akcja przenosi widza w świat renesansowy, któremu towarzyszą renesansowa muzyka świecka z charakterystycznym brzmieniem lutni, jak i chorały gregoriańskie, budujące nastrój wnętrz biskupstwa warmińskiego i fromborskiej pracowni Kopernika. Spektakl ma charakter metafizyczny, istotne są w nim elementy plastyczne, wizualne, malarskie, dźwiękowe, a nawet sensoryczne, przy zachowaniu wyrazistych, momentami dramatycznych scen, głębokich namiętności, wielkich rozterek i rozpaczy bohaterów. W tle rozgrywają się wydarzenia wojny z Zakonem Krzyżackim, przygotowywanie dzieła Kopernika do druku oraz konflikty polityczne związane z kontrreformacją.

Podczas spektaklu będziemy mogli zobaczyć łącznie 6 aktorów, na co dzień występujących w Teatrze Polskim we Wrocławiu, którzy wcielą się w rolę młodego i dojrzałego Mikołaja Kopernika, Biskupa Łukasza Watschenrode, Annę Schylling, Retyka i Piotra
z Torunia.

Bilet na spektakl za symboliczną kwotę 550 groszy (5,50 zł) można nabyć w Kasie Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Obsada:

• Młody Kopernik – Błażej Michalski
• Dojrzały i stary Kopernik – Krzysztof Kuliński
• Biskup Łukasz Watschenrode – Stanisław Melski
• Anna Schyling – Anna Haba
• Retyk – Andrzej Olejnik
• Piotr z Torunia – Dariusz Bereski

scenariusz i reżyseria Dariusz Bereski
reżyseria światła i multimedia Mikołaj Pływacz

Organizatorami wydarzenia jest Miasto Toruń i Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Na zdjęciu napis Pięć dni z życia Kopernika oraz zarys planet na starym papierze

W związku z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika serdecznie zapraszamy na spektakl teatralny „Pięć dni z życia Kopernika”. Przedstawienie odbędzie się w gotyckiej scenerii dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w Toruniu w dniu 8 i 9 lipca 2023 roku o godzinie 21:00.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Dariusz Bereski ceniony aktor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, a od 2017 roku Teatru Polskiego we Wrocławiu, który w na podstawie tekstów Mariana Mikuty Rzecz o Koperniku, Józefa Butkiewicza „Kopernik i Dantyszek” oraz Romana Brandstaettera „Kopernik” stworzył opowieść sceniczną o najwybitniejszym synu Torunia. Sztuka

„Pięć dni z życia Kopernika” jest próbą przybliżenia osobowości słynnego toruńskiego astronoma, pokazania jego dylematów i codziennych rozterek. Spektakl, zgodnie z tytułem, przedstawia pięć dni z biografii Mikołaja Kopernika, oddzielonych od siebie czasowo, ale powiązanych pięcioma postaciami, z którymi na co dzień spotykał się astronom. Akcja przenosi widza w świat renesansowy, któremu towarzyszą renesansowa muzyka świecka z charakterystycznym brzmieniem lutni, jak i chorały gregoriańskie, budujące nastrój wnętrz biskupstwa warmińskiego i fromborskiej pracowni Kopernika. Spektakl ma charakter metafizyczny, istotne są w nim elementy plastyczne, wizualne, malarskie, dźwiękowe, a nawet sensoryczne, przy zachowaniu wyrazistych, momentami dramatycznych scen, głębokich namiętności, wielkich rozterek i rozpaczy bohaterów. W tle rozgrywają się wydarzenia wojny z Zakonem Krzyżackim, przygotowywanie dzieła Kopernika do druku oraz konflikty polityczne związane z kontrreformacją.

Podczas spektaklu będziemy mogli zobaczyć łącznie 6 aktorów, na co dzień występujących w Teatrze Polskim we Wrocławiu, którzy wcielą się w rolę młodego i dojrzałego Mikołaja Kopernika, Biskupa Łukasza Watschenrode, Annę Schylling, Retyka i Piotra z Torunia.

Bilet na spektakl za symboliczną kwotę 550 groszy (5,50 zł) można nabyć w Kasie Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Obsada:

  • Młody Kopernik – Błażej Michalski
  • Dojrzały i stary Kopernik – Krzysztof Kuliński
  • Biskup Łukasz Watschenrode – Stanisław Melski
  • Anna Schyling – Anna Haba
  • Retyk – Andrzej Olejnik
  • Piotr z Torunia – Dariusz Bereski

Scenariusz i reżyseria – Dariusz Bereski.
Reżyseria światła i multimedia – Mikołaj Pływacz.

Organizatorami wydarzenia jest Miasto Toruń i Muzeum Okręgowe w Toruniu.