W ramach 20. Festiwalu Nauki i Sztuki, przygotowaliśmy dla Was niezwykły blok artystyczno – kulturalny dla rodzin. Sprawdźcie jak wygląda nasz rozkład!

Zaczynamy 22 kwietnia 2022 roku o godzinie 17:00 warsztatami Domy dla roślin, które poprowadzi dla Was Aleksandra Strzelec w galerii Filii Dom Muz przy ul. Poznańskiej 52. Nie bez przyczyny trudno definiowalne słowo kultura ma swój źródłosłów w łacińskim cultus agri, co znaczy uprawiać pole. Niestrudzeni przyjaciele roślin obecni są także wśród nas.Z materiałów naturalnych i recyklingowych stworzymy pojemniki-mieszkania dla roślin. Przybywajcie, by wspólnie zbudować coś naturalnego w miejscu kultury.

Podczas warsztatów pogłębimy waszą wiedzę o ekologię i recyklingu oraz zwrócimy uwagę na ważne miejsce, jakie zajmuje natura w przestrzeni miasta i naszym codziennym życiu. Domki z roślinką, uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą. Warsztaty trwają od godz. 17:00 do 18:00.

Prowadząca: mgr inż. Aleksandra Strzelec (Centrum Kultury Dwór Artusa)

Liczba miejsc: 30

Zapisy: brak

Po co być uważnym i jak w sobie rozwijać tę supermoc? W czasie praktycznych zajęć Trening uważności WOW nie tylko obudzimy wszystkie zmysły, ale także nauczymy się trenować nasz mózg i obserwować reakcje w ciele. A wszystko to dzięki grom i zabawom improwizacyjnym, prostym ćwiczeniom relaksacyjnym i specjalnym wyzwaniom-niespodziankom. Dobra zabawa gwarantowana już 22 kwietnia w godzinach 18:15-19:15 w Filii Dom Muz przy ul. Poznańskiej 52.

Prowadzący: Elżbieta Lewandowicz (Centrum Kultury Dwór Artusa)

Liczba miejsc: 25

Zapisy: tak

Kolejne warsztaty to Głowa nie od parady, na które zapraszamy 22 kwietnia w godzinach 19:30-20:30 do sali widowiskowej Filii Dom Muz przy ul. Poznańskiej 52. Podczas warsztatów teatralnych będziemy poruszać się zarówno w świecie ruchu, jak i słowa oraz symbolu głowy (instalacje plastyczne, kolaż itp.). Inspiracjami będą dla nas m.in.: ogromne głowy Maoi z Wysp Wielkanocnych, głowy z parad hiszpańskich, maski z różnych stron świata, reprodukcje znanych dzieł sztuki, teksty literackie. W swoich kreatywnych poszukiwaniach kręcić się będziemy nie tylko dookoła głowy… ale i reszty ciała, a nawet kosmosu – jak przystało na gród Kopernika.

Prowadząca: Joanna Łagan (Centrum Kultury Dwór Artusa) przy udziale wolontariuszy – aktorów amatorskiego Teatru Amorficznego, założonego przez Joannę Łagan.

Liczba miejsc: 30

Zapisy: brak

22 kwietnia w godzinach od 20:30 do 23:00 na terenie parku przy ul. Poznańskiej 52 przed Filią Dom Muz pojawi się instalacja świetlna Park świetlików, którą tworzyć będą fluo-krainy z fluo-drzewami w różnych kolorach. Drzewa, na których pojawią się kolorowe kulki, rozświetlone zostaną lampami UV, nadając niepowtarzalnego efektu bajkowości. Dla dzieci w tej przestrzeni zostaną przygotowane fluo-baseny z cieczą nieniutonowską, w których będzie można swobodnie się bawić. Do tego bajecznego miejsca poprowadzą kolorowe fluo-tunele, równiez podświetlone lampami UV. Na drzewach i w trawie, w innym miejscu parku, zamieszkają świetliki, a w przestrzeni pojawią się świecące kule nawiązujące do kosmosu. Całość wydarzenia dopełni specjalnie zaaranżowana muzyka.

Prowadzący: mgr Agnieszka Dąbrowska (Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku), Zbigniew Przybysz (Centrum Kultury Dwór Artusa), Mirosław Kiliszkiewicz (Centrum Kultury Dwór Artusa).

Liczba miejsc: 50

Zapisy: brak

Po dwuletniej przerwie wraca do Torunia jedno z najbardziej popularnych w naszym regionie wydarzenie! Toruński Festiwal Nauki i Sztuki trwać będzie od 22 do 24 kwietnia 2022 roku. W programie tegorocznej edycji Festiwalu znalazło się ponad 80 imprez podzielonych na czternaście bloków tematycznych.

Wydarzenia odbywać się będą w pięciu strefach: na toruńskiej Starówce, kampusie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziale Sztuk Pięknych UMK, Podgórzu i w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Festiwal zakończy się uroczystym koncertem 20 piosenek na 20-lecie festiwalu 24 kwietnia 2022 roku w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu.

Każdy, niezależnie od wieku, w programie naszego Festiwalu znajdzie dla siebie propozycje, które rozbudzą jego ciekawość.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników między innymi warsztaty, pikniki, pokazy, spacery, rajd rowerowy, wykłady, dyskusje, spotkania, koncerty oraz jubileuszową wystawę plenerową.
W trakcie festiwalowych wydarzeń prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, a także sztuki. Wszyscy zainteresowani mają okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką a także od kuchni poznać miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów.

Organizatorzy Festiwalu:
◾ Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
◾ Urząd Miasta Torunia
◾ Towarzystwo Naukowe w Toruniu
◾◾◾
Sponsor Festiwalu:
◾ Ministerstwo Edukacji i Nauki
◾◾◾
Partnerzy Festiwalu:
◾ Centrum Kultury Dwór Artusa
◾ Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
◾ Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
◾ Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium – Toruń
◾ Muzeum Okręgowe w Toruniu
◾◾◾
Patroni medialni:
◾ PAP Nauka w Polsce
◾ Gazeta Wyborcza Toruń
◾ TVP 3 Bydgoszcz
◾ Polskie Radio PiK
◾ UMK TV