Więcej w Artusie

Przywrócenie kulturze polskiej i artyście należnego miejsca w oczach współczesnych przyświeca przedsięwzięciu, którego podjęliśmy się dokonać wspólnie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Mowa tutaj o projekcie, dzięki któremu przypomnimy sylwetkę Karola Lipińskiego. Zaprezentujemy postać tego wybitnego kompozytora i przybliżymy jego twórczość. Rezultatem końcowym zaś będzie publikacja nut zapomnianych i niepublikowanych obecnie utworów artysty.

Karol Lipiński (1790 – 1861) obecnie nie jest tak rozpoznawany jak w czasach mu współczesnych. Był jednym z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec, stawiany na równi z Niccolo Paganinim.

Zresztą, Lipiński nazywany był „polskim Paganinim”. Wielu spośród krytyków uważa, że swą grą przewyższał konkurenta. Był również doskonałym kompozytorem. Jego utwory na skrzypce stanowią wzorcowy przykład polskiej literatury wiolinistycznej o charakterze wirtuozowskim okresu romantycznego XIX wieku. Cała Europa słuchała polonezów Lipińskiego sławiących patriotyzm i dumę polską. Większość utworów jest mocno osadzona w polskiej tradycji muzycznej, podobnie jak twórczość F. Chopina oraz H. Wieniawskiego. Polonezów, które stały się jego ulubioną formą wyrazu, skomponował ponad trzydzieści.

Publikacja utworów artysty obejmie cztery utwory. Będzie to: fantazja i wariacje op. 33 na motywach z opery Krakowiacy i górale J. Stefaniego oraz trzy polonezy op. 9: nr 1 A-dur, nr 2 e-moll, nr 3 D-dur. Autorami wszystkich opracowań będą: jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków – prof. Konstanty Andrzej Kulka oraz propagator muzyki polskiej – prof. Andrzej Wróbel. Wydawnictwo dostępne będzie bezpłatnie zarówno w wersji fizycznej, jak i elektronicznej. Publikacja dystrybuowana zostanie do najważniejszych ośrodków akademickich, filharmonii i bibliotek na świecie.

Do pobrania poniżej:

1. Zapis nutowy: Karol Lipiński – 3 Polonezy Op. 9, Fantazja na motywach z opery „Krakowiacy i górale” J. Stefaniego Op. 33 na skrzypce i fortepian – AKOMPANIAMENT

2. Zapis nutowy: Karol Lipiński – 3 Polonezy Op. 9, Fantazja na motywach z opery „Krakowiacy i górale” J. Stefaniego Op. 33 na skrzypce i fortepian – GŁOS SOLOWY

1. Zapis nutowy do pobrania: AKOMPANIAMEN2. Zapis nutowy do pobrania: GŁOS SOLOWY

Dofinansowano:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego                       Instytut Muzyki i Tańca                  Miasto Toruń

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Współpraca:

umk     tos