Więcej w Artusie

 Chyba każdy świadomy turysta przed wyruszeniem na wakacyjny urlop sięga po mapę. Obmyśla plan, trasę, wyszukuje atrakcji. A co z turystami kultury? Głodnymi spektakli, koncertów, spotkań i festiwali? Dla nich w Dworze Artusa przygotowaliśmy kulturalny atlas wydarzeń. Mapę, która z pewnością pomoże w wyborze miejsca lepiej niż nawet najlepszy GPS zachęcający głosem Krzysztofa Hołowczyca do wyboru najkrótszej drogi.

Najjaśniejszym punktem na naszym szlaku jest bez wątpienia Festiwal Pod Gwiazdami, w trakcie którego jak zawsze dużą rolę odegra muzyka. Koncertem idealnym na letnią porę, będzie występ Julii Pietruchy. Jej piosenki bowiem doskonale pasują do sandałów, krótkich spodenek i letnich kreacji. I wcale nie trzeba jechać nad morze, żeby spotkać się z tą wokalistką. Wystarczy w lipcu zawitać do Amfiteatru Muzeum Etnograficznego. W tym pięknie położonym miejscu (które właśnie przeszło remont, otrzymując zupełnie nowe ławeczki) słuchaczy zachwyci również Renata Przemyk. Zaśpiewa nie tylko swoje największe przeboje, ale także kultowe piosenki wylansowane z zespołem Ya Hozna, który w tym roku obchodzi okrągły jubileusz 30-lecia. Miłośników talentu Muńka Staszczyka, wokalisty kultowego T.Love ucieszy wiadomość że ten buntownik rocka zaprezentuje się w Sali Wielkiej Dworu Artusa w bardzo akustycznym wydaniu. Zabrzmią nie tylko piosenki T.Love, ale także utwory powstałe podczas solowej działalności wokalisty, m.in. pod szyldem Szwagierkolaska. Festiwal Pod Gwiazdami to także porcja dobrego humoru, który dostarczą nam Wiktor ZborowskiMarian Opania występujący jako Super Duo. Aktorzy przypomną czasy kabaretu literackiego, w którym słowo miało kluczowe znaczenie. I nic w tym dziwnego w końcu autorami monologów, tekstów skeczy i piosenek byli m.in. Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta i Agnieszka Osiecka. Nowością w festiwalowym programie będzie niezwykły spektakl teatralny w wykonaniu królowej polskiego teatru Krystyny Jandy. W monodramie Danuta W., aktorka opowiada historię zwykłej, niezwykłej żony i matki, na której męża były zwrócone oczy całego świata. Spektakl powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy Marzenia i tajemnice, w której autorka w odważny i szczery do bólu sposób opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Festiwalowi towarzyszyć będą audiofilskie pokazu koncertów gwiazd światowej muzyki rozrywkowej, które publiczność będzie mogła obejrzeć na highendowym sprzęcie znajdującym się w Artus Cinema.

Ale na kulturalnej mapie Dworu Artusa znajduje się jeszcze jeden przystanek, o którym nie można zapomnieć. To Międzynarodowy Festiwal Improwizacji „JO!”, który w tym roku w dużej części odbędzie się w języku angielskim, będąc tym samym propozycją dla wszystkich obcokrajowców odwiedzających nasze miasto. Obok elektryzujących występów najlepszych improwizatorów z Polski pojawią się również goście zagraniczni. Możemy się, więc spodziewać prawdziwej fuzji dowcipów, eksplozji żartów i erupcji krotochwili. Festiwal to także bogata oferta warsztatów, które przyciągają uczestników z całego świata, pragnących doskonalić swoje improwizatorskie rzemiosło.

Wszystkich kochających tango z pewnością zachwycą Toruńskie Dni Tanga – czyli impreza składająca hołd temu namiętnemu tańcowi. Wydarzenie rozpoczniemy koncertem Sexteto El Cucharon, który zaprezentuje najpiękniejsze i najbardziej porywające utwory tangowe. Tego nie można przegapić. Dzień później zaprosimy na tradycyjną letnią Milongę Piernikową, podczas której będzie okazja do tańca w takt muzyki na żywo!

Kulturalna mapa meandruje również w kierunku koncertów Infinito Quartet. Cztery piękne torunianki z towarzyszeniem bydgoskiego pianisty Daniela Pradelli zaprezentują fuzję muzyki rozrywkowej i klasycznej. Podczas koncertu wysłuchamy m.in. utwory Lady Gagi, Coldplaya, Kayah, Republiki, a nawet Mieczysława Fogga…

Na naszym szlaku nie można też pominąć dwóch plenerowych koncertów odbywających się w lipcu na wiślanej barce. Podczas pierwszego występu noszącego tytuł Jazzgot nad Wisłą wystąpi znana doskonale z Kwartetu Infinito Klaudia Marzec. Artystka nie tylko świetnie gra na wiolonczeli, ale także śpiewa, odnosząc spore sukcesy (w tym roku zdobyła główną nagroda podczas Festiwalu Serca Bicie w Bydgoszczy). Podczas koncertu zabrzmią fascynujące jazzowo-soulowe utwory, które Klaudia wykona z towarzyszeniem znakomitych muzyków. Drugi koncert będzie ukłonem w kierunku wszystkich pasjonatów poezji śpiewanej. Zabrzmią bowiem ponadczasowe ballady i pieśni rosyjskie w wykonaniu bardzo lubianego w Toruniu kwartetu, Beszczyński/Miliński/Kwiatkowski/Gumowski. Będzie można nie tylko posłuchać, ale i… samemu pośpiewać.

W trakcie tej wycieńczającej kulturalnie trasy, warto zatrzymać się nie tylko przy niezwykłej wystawie Toruńskich Spacerów Fotograficznych będącej hołdem dla 100 nietypowych miejsc Torunia, ale także przy naszych tradycyjnych imprezach takich jak Zwiedzanie Dworu Artusa i Filmowych poniedziałkach, które są cyklem cieszącym się niesłabnącą popularnością.

Absolutną nowością na naszej mapie są wakacyjne działania edukacyjne, jakie latem po raz pierwszy zagoszczą w Dworze Artusa. Motywem przewodnim warsztatów jest świat Gwiezdnych Wojen. Dzieci w wieku 6-10 lat (1-12 lipca), a także 10-14 (15-19 lipca) zostaną przyjęte do prawdziwej Akademii Jedi, gdzie będą się uczyły tworzyć miecze świetlne, projektować statki kosmiczne, a nawet złożą własnego personalnego robota.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie będzie realizowany w ramach VII Warsztatów Wiolonczelowych Cello Festival. W trakcie tego niezwykłego święta wiolonczeli będzie można wysłuchać tak wybitnych artystów – pedagogów jak Julius Berger, Jacob Shaw, Marcin Zdunik, Maria Pomianowska, czy Aleksander Dębicz.

Lato w Artusie to rzeczywiście wielki kulturalny atlas, który może być świetnym przewodnikiem dla wszystkich turystów kultury. Zakładajcie więc buty, pakujcie manatki, bierzcie plecak i chodźcie z nami! Czekamy!