UncategorizedWięcej w Artusie

Jesień w Dworze Artusa jawi nam się niczym dobrze napisana wielowątkowa powieść, którą zatytułować można by matematycznie Kultura do kwadratu. Metafora celna, bo przecież nie tylko spodziewać możemy się wielu bohaterów, ale także nagłych zwrotów akcji, momentów refleksyjnych, ale przede wszystkim sporej ilości realnych wzruszeń.

Tradycyjnie flagowym wydarzeniem naszego programu jest Artus Festival. Przeszedł on w tym roku drobny lifting, zmienił nazwę i nieco odświeżył swój kształt. Nie tylko chcemy, aby w jego ramach odbywały się wydarzenia impresaryjne, ale żeby pojawiały się specjalne, unikatowe produkcje, które świadczyć będą o wyjątkowości festiwalu. Bez wątpienia taką specjalna produkcją będzie koncert Od Republiki do Lao Che, czyli polskie piosenki na kujawską nutę. W trakcie tego niepowtarzalnego wydarzenia zespół Panieneczki z towarzyszeniem śpiewającej białym głosem znakomitej śpiewaczki ludowej, pochodzącej ze Śmiłowic, Pani Danuty Kaczmarek zaprezentuje wybór najciekawszych polskich piosenek, w niezwykłych aranżacjach Maksa Kucharskiego.

Ale niezwykłych wydarzeń muzycznych, w jakich będziemy mogli wziąć udział w trakcie festiwalu jest zdecydowanie więcej. Miłośnicy jazzu z pewnością będą ukontentowani faktem, że jesienią wystąpi u nas Jazz Band Młynarski-Masecki, że zespół pod dowództwem Andrzeja Jagodzińskiego zaprezentuje ponadczasowe utwory napisane przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza do kultowych polskich seriali, zaś w nowoczesnej sali CKK Jordanki, po raz kolejny zabrzmi fortepian Leszka Możdżera, któremu towarzyszyć będzie znakomita pianistka Gloria Campaner.

Wszyscy, którym bliska jest muzyka bardziej alternatywna, też nie powinni się poczuć tej jesieni zawiedzeni. Högni, wokalista kultowego islandzkiego zespołu GusGus da popis swoich umiejętności wokalnych, objawienie tegorocznego Open’era Kasia Lins udowodni, że liczy się nie tylko Wiersz Ostatni, Marcelina oraz Leski zaprezentują utwory ze swoich najnowszych płyt, Monika Urlik zaśpiewa piosenki Whitney Houston, zaś w trakcie weekendu Showcase cztery indie rockowe formacje z Litwy, Islandii, Wysp Owczych i Polski, stworzą niezwykły miks muzycznych wpływów, pokazując najnowsze trendy współczesnej sceny songwriterskiej. Nie możemy też zapominać o fanach piosenki z tekstem, dla których wystąpi mistrz słowa Robert Kasprzycki.

Ale jesienna kulturalna epopeja to nie tylko muzyka. Jak zawsze przygotowaliśmy szereg spotkań autorskich z ważnymi postaciami rodzimego życia publicznego. Bez wątpienia najważniejszą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie dwukrotny laureat literackiej nagrody Nike Wiesław Myśliwski. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, opowie o swojej najnowszej książce, (która ma premierę w październiku) zatytułowanej Ucho igielne. Miłośników sportu ucieszy spotkanie z dwiema wielkimi indywidualnościami: czterokrotnym złotym medalistą olimpijskim, chodziarzem Robertem Korzeniowskim i z Krzysztofem Wielickim, zdobywcą korony Himalajów i pierwszym człowiekiem, który zimą wszedł na Mount Everest. Cykl spotkań uzupełnią autorskie wieczory z aktorką Izabelą Kuną i dziennikarzem muzycznym Arturem Orzechem.

Program, jaki przygotowaliśmy wzbogacą również dwie wystawy. Oddające piękno tańca fotografie Piotra Leczkowskiego i zaprezentowana w przestrzeni Starówki na wielkich planszach, poezja Zbigniewa Herberta. A skoro jesteśmy przy tym wybitnym poecie, to ciekawie zapowiada się finał konkursu poetyckiego jego imienia, który w związku z rokiem herbertowskim nabierze specjalnej oprawy. Poza uroczystą galą, na której wystąpi Kwartet ProForma, składając swoją muzyką hołd patronowi wydarzenia, odbędzie się również spotkanie z nagrodzonymi poetami, podczas którego będziemy mogli posłuchać zwycięskich wierszy.

Jesienią czekają nas też zupełnie nowe premierowe inicjatywy. Jedną z nich będzie Toruńskie Vademecum Kulturalne, czyli pierwsze z cyklicznych spotkań krytyków, którzy dyskutować będą o najciekawszych wydarzeniach i inicjatywach, jakimi żyje nasze miasto. Pomysł ma za cel zbudowanie swoistego przewodnika po toruńskich wydarzeniach kulturalnych, mającego pomóc publiczności w podjęciu decyzji: jaki spektakl warto obejrzeć, której wystawy nie można pominąć i dlaczego koniecznie trzeba sięgnąć po tę akurat książkę toruńskiego autora.

W najbliższym czasie ruszą też długo zapowiadane Piwnice kultury, czyli nowa przestrzeń, w której prowadzone będą działania edukacyjne. To właśnie tam dzieci będą mogły skorzystać z unikatowej oferty warsztatów ART-LAB – zajęć łączących sztukę i muzykę, na które Dwór Artusa otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To także w Piwnicach Kultury już w październiku ruszy Dyskusyjny Kobiecy Klub Filmowy Szpulka, pierwsza w regionie tego typu inicjatywa, której pomysłodawczyniami są Toruńskie Dziewuchy. Główną ideą jest tu wykreowanie inspirowanego kinem dialogu, każdorazowo skupiającego się na ważkich, nie tylko dla kobiet, problemach.

Jak widać z powyższego nasz program to gruba księga na każdej stronie przepełniona kulturą z najwyższej półki. Taki stan rzeczy jest możliwy dzięki wsparciu, jakie nasze wydarzenia otrzymały ze środków miejskich, a także z Unii Europejskiej. Dzięki hojności naszych partnerów możemy organizować tak wiele wydarzeń, że nie pozostaje nam nic innego jak zauważyć, że tegoroczna jesień w Dworze Artusa wypełniona będzie kulturą do kwadratu.

Link do materiałow prasowych: https://artus.torun.pl/dla-mediow/

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu: „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”