„Polak Węgier – dwa bratanki” – to hasło jest znane każdemu z nas. Jakie są jednak jego korzenie? Co łączy nasze kultury? Nadchodząca edycja Festiwalu Czango, odbywająca się pod hasłem „W kręgu kultury karpackiej” z pewnością uwrażliwi nas na mnogość pokrewieństw między polską i węgierską obyczajowością.

Festiwal Czango poprzez wymianę kulturową podtrzymuje i ożywia tradycje Polski i Węgier. Jego bieżąca odsłona obfituje w różnorodne wydarzenia, wśród których znajdą się m.in.: koncerty regionalnej muzyki, warsztaty taneczne i animacyjne, potańcówki czy spotkania autorskie. W gronie licznych, zaproszonych artystów znajdą się Maria Petrás – pieśniarka ludowa, zajmującą się także ceramiką artystyczną z regionu Czango) czy Róbert Kerényi – flecista i dokumentalista, który w 1988 roku zapoczątkował dom tańca czango w Budapeszcie. Melodie polskich oraz ukraińskich Karpat przybliżą nam wirtuozi skrzypiec i rekonstruktorzy folkloru – Serhij Ochrimczuk, Olena Yeremenko, Witek Broda i Mateusz Niwiński, a regionalnych tańców z tamtych stron nauczą nas Molnar Előd, Kata Reiner oraz Piotr Jop.

Muzyka tradycji węgierskich Czangów jest wyjątkowa – głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii.

Działania promujące tradycje Czangów łączymy z wymianą doświadczeń muzyków węgierskich z muzykami polskiej oraz ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej w ramach spotkań edukacyjnych o charakterze Domów Tańca. Domy tańca mają zazwyczaj charakter międzypokoleniowy i skupiają uwagę na tradycyjnych wzorcach wypracowanych przez pokolenia oraz na wspólnej historii krajów karpackich. W założeniu również rekonstruują i przywołują rodzaj wspólnoty, w której muzyka i taniec służy spotkaniom, budowaniu dialogu, wspólnoty i porozumienia na gruncie sztuki.

Naszym życzeniem jest kontynuowanie budowania relacji, przyjaźni pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy, jak i odpoczynku. Naszym marzeniem jest także wciąganie nowych osób do tego kręgu, do tej atmosfery, aby także mogli odczuwać pozytywne emocje, które my doświadczamy, będąc już zanurzeni w pięknie tradycyjnej kultury.

Przekonajcie się o bogactwie kulturowym Karpat i sprawdźcie program Festiwalu! Do zobaczenia w dniach 14-16 października 2022 roku w Dworze Artusa!

 

PROGRAM FESTIWALU

  • godz. 11:00-12:30, także od godz. 21:30 JURTA na Sali Wielkiej Dworu Artusa – przestrzeń artystycznych inicjatyw.

WSTĘP WOLNY w godz.11:00-12:30, a od godz. 21:30 w ramach karnetu i biletów na potańcówkę.

 Gergely Sámsondi – główny budowniczy i aranżer jurty | Ágota Hegedűs – wystawa emalii artystycznej i skórnictwa; Kata Reiner – wystawa filcu | Józef Sowa – prezentacja karpackich pasterskich instrumentów ludowych.

Między godz. 11:00 do godz. 12:30 będzie można zrobić sobie zdjęcie w tradycyjnym stroju Czango oraz zobaczyć karpackie instrumenty pasterskie, a także wspólnie pomuzykować.

14.10.2022 | piątek |

  • godz. 11:00-14:00 | Filia Dom Muz Rudak (ul. Okólna 169) | Zajęcia dla dzieci „W kręgu Karpat” | BILETY WYPRZEDANE

Bilety: 10 zł/dziecko, opiekun bezpłatnie.

Bilety: 15 zł/normalny, 10 zł/ulgowy*

Wstęp wolny. Wystawa czynna od 14 października 2022 roku do 4 listopada 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00

Petrás Mária /HU – śpiew, bęben.

Artystka wystąpi solo i z towarzyszeniem muzyków, m.in.: Farkas Gyulai, Róbert Kerényi, Gergely Sámsondi Kiss / HU: skrzypce, koboz.

Bilety: 40 zł/normalny, 30 zł/ulgowy*

Muzyka Kujaw, muzyka Kaszub i Pomorza, muzyka z Radomszczyzny, muzyka węgierskich Czango z regionu Mołdawii i Gimeszu:

PL: m.in. Dominik Wóltański i grupa n obrotów, Marta Domachowska, Katarzyna Rosik, Katarzyna Zedel, Katarzyna Tucholska, Piotr Kluczek

HU: Róbert Kerényi, Előd Molnár; Farkas Gyulai, Gergely Sámsondi Kiss

Bilety: 20 zł/normalny, 15 zł/ulgowy*

15.10.2022 | sobota |

Bilety: 10 zł/dziecko, opiekun bezpłatnie

Bilety: 15 zł/normalny 10 zł/ulgowy*

Bilety: 15 zł/normalny 10 zł/ulgowy

Bilety: 15 zł/normalny, 10 zł/ulgowy*

Bilety: 15 zł/normalny, 10 zł/ulgowy*

Bilety: 15 zł/normalny, 10 zł/ulgowy*

  • godz. 16:00-17:30 | Dwór Artusa | Spotkanie z kulturą Czango – Mária Petrás

Wstęp wolny.

  • godz. 17:30-18:30 | Dwór Artusa | Spotkanie z muzyką Podkarpacia, Zakarpacia i Huculszczyzny – Serhij Ohrimczuk, Witek Broda, Paweł Iwan

Wstęp wolny.

Muzyka podkarpacka/ PL: Witek Broda (skrzypce), Paweł Iwan (cymbały, śpiew), Jakub Mielczarek (basetla)

Muzyka huculska i zakarpacka/ UA: kapela Sergeya Ohrimchuka w składzie: Serhij Ohrimchuk, Severyn Danyleiko, Mikhail Kachalov (viola)

Muzyka węgierskich Czango z regionu Mołdawii i Gimeszu/ HU: Róbert Kerényi, Előd Molnár (flety), Farkas Gyulai, Gergely Sámsondi Kiss (skrzypce, koboz, gardon)

Karpacka Orkiestra Festiwalowa – w/w muzycy z uczestnikami antywarsztatów

Bilety: 50 zł/normalny, 40 zł/ulgowy*

Muzyka Czango z regionu Mołdawii i Gimeszu/ HU: Kerényi Róbert, Molnár Előd (flety), Gyulai Farkas, Sámsondi Kiss Gergely (skrzypce, koboz, gardon).

Muzyka huculska i zakarpacka/ UA: kapela Sergeya Ohrimchuka w składzie: Sergey Ohrimchuk, Severyn Danyleiko, Mikhail Kachalov (viola).

Muzyka podkarpacka/ PL: Witek Broda (skrzypce), Paweł Iwan (cymbały, śpiew), Jakub Mielczarek (basetla).

Karpacka Orkiestra Festiwalowa – w/w muzycy z uczestnikami antywarsztatów.

Bilety: 25 zł/normalny, 20 zł/ulgowy*

16.10.2022 | niedziela |

  • godz. 12:00-13:00 | Kościół oo. Jezuitów | Nabożeństwo ekumeniczne 

Wstęp wolny.

  • godz. 13:30-18:00 | Spływ łodziami flisackimi z Torunia do skansenu w Wielkiej Nieszawce i z powrotem

Bilety: 40 zł/normalny, 30 zł/ulgowy | Czas trwania – 4,5h | Szczegółowe informacje o zakupie biletów na stronie www.czango.pl

13:30 – zbiórka w przystani AZS

14:00-14:30 – spływ łodziami przy melodiach flisackich,

15:00-16:00 – zwiedzanie Skansenu Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce: ul. Mennonitów 14, poczta 87-165 Cierpice

16:00-17:00 – spotkanie miłośników kultury tradycyjnej Polski i Węgier (poczęstunek, rozmowy, krótka pograjka i potańc),

18:30 – zakończenie spływu w przystani AZS.

O organizatorach: z Polski: Fundacja Aeris Futuro na czele z Joanną Mieszkowicz (fundatorką i wieloletnią Prezeską), od ponad 15 lat realizuje projekty na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Szczególnie bliska jest im kultura tradycyjna Polski i Węgier, dlatego od 2019 zorganizowali kilkanaście spotkań w formule domów tańca (táncház), w tym dwie edycje Festiwalu Csángó w Polsce.

Z Węgier: zespół Szépszerével na czele z Gergely Sámsondi Kiss oraz Farkas Gyulai, od 2008 roku prowadzi dom tańca na wzgórzu Gellerta w Budapeszcie. Muzykę i ludowe zwyczaje poznali dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów (głównie z Siedmiogrodu (Erdély), obecnie to teren Rumunii, a kiedyś Księstwa Węgierskiego).

 


Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego na stronie https://czango.pl/festiwal/regulamin/

*Bilety ulgowe: osoby z kartą Nauczyciela, Dużej Rodziny, studenci, dzieci i młodzież do lat 18 oraz 65+

Cena specjalna dla grup zorganizowanych – prosimy o kontakt pod emailem czango@aerisfuturo.pl

Osoby obchodzące urodziny danego dnia – bezpłatnie

Dla uchodźców z Ukrainy pula darmowych wejściówek. Liczba miejsc ograniczona. Mile widziana wcześniejsza rezerwacja wejściówek pod adresem czango@aerisfuturo.pl. Odbiór przed samym wydarzeniem.


Karnety:

  • Karnet na piątek w Toruniu (koncert, potańcówka, 2 warsztat): 60 zł/normalny, 40 zł/ulgowy
  • Karnet na sobotę w Toruniu (koncert, potańcówka, 2 warsztaty): 70 zł/normalny, 50 zł/ulgowy
  • Karnet 1+2+spływ niedzielny – 170 zł !!BILETY WYPRZEDANE!!
  • Osoby posiadające bilet na koncert danego wieczoru, mają wstęp wolny na potańcówkę.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Organizator Festiwalu: Fundacja Aeris Futuro.

Główny Sponsor Festiwalu: Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.

Współorganizator: Gmina Miasto Toruń, Dwór Artusa w Toruniu.

Partnerzy: Grupa n obrotów, Kamienica Inicjatyw, Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Szkoła tańca ’W tan’, Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia, Stowarzyszenie Trójwiejska, Toruńscy Flisacy, Żywe Muzeum Piernika, ZALAS – wytwórnia video-muzyczna.

Patroni medialni: Pismo Folkowe, MuzykaTradycyjna.pl.

Więcej informacji o Festiwalu:

https://www.facebook.com/festiwalczango

www.czango.pl