Z sentymentem wspominacie czasy, gdy na początku lat 80. rozkwitała muzyczna alternatywa? Bliskie jest Wam środowisko skupione wokół takich zespołów jak: Brygada Kryzys, TZN Xenna, Rejestracja czy Republika? Festiwal, jaki dla Was przygotowaliśmy, będzie nie tylko tęsknym wspomnieniem czasów świetności polskiej muzyki alternatywnej, ale przede wszystkim oddaniem hołdu tym, którzy najgłębiej maczali palce w budowaniu wspólnoty wokół kultury punkowej lat 70. i 80. – także w Toruniu!

Festiwal Powracająca Fala jest upamiętnieniem toruńskiego Festiwalu Nowej Fali, odbywającego się w studenckim klubie Od Nowa w latach 1980-1984. Był on jednym z kamieni milowych i niepodważalnie odmienił muzyczny krajobraz nie tylko Torunia, ale całego kraju nad Wisłą. Dwie początkowe edycje historycznego festiwalu – w 1980 i 1981 roku – miały miejsce w „starej” Od Nowie mieszczącej się wówczas w Dworze Artusa przy Rynku Staromiejskim 6. Podczas pierwszej edycji zagrały m.in. takie formacje jak: Kryzys, Deadlock, Tilt i Ornitolodzy. W ramach drugiej edycji obok warszawskich zespołów (m.in.: Brygady Kryzys, Ataku Serca, Novelty Poland czy TZN Xenny) pojawiły się także pierwsze lokalne grupy, które rozsławiły Toruń na całą Polskę – Rejestracja i Republika.

Głównymi punktami tegorocznego festiwalu będzie masa różnorodnych wydarzeń nawiązujących do ruchu punk i nowej fali, wśród których znajdą się spotkania autorskie, wystawa fotograficzna, giełda płytowa oraz prezentacja nagrań, pokazy filmowe, ale i niezwykłe koncerty muzyków, którzy pojawili się na pierwszych edycjach festiwalu!

Festiwal Powracająca Fala 2022 obędzie się w dniach od 6 do 8 października 2022 roku. W ciągu trzech dni odniesiemy się do wydarzeń związanych z ruchami muzycznymi końca lat 70. i 80., gdy nastawała epoka punk rocka oraz nowej fali. Nie może Was zabraknąć!

 

Program Festiwalu:

06.10.2022 | czwartek |

Po zakończeniu Festiwalu wystawa zostanie przeniesiona do Fotogalerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 i dostępna będzie dla oglądających od 10 października 2022 roku do 9 listopada 2022 roku od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–19:00. Wstęp wolny.

Wstęp wolny.

07.10.2022 | piątek |

Wydarzenie poprowadzi dla Was Toruńska Giełda Winylowa.

Wstęp wolny

Filmy: „Powracająca FALA” (2017, reż. M. Wiraszko), „Faceci w czerni” (1998, prod. A. Maliszewska).

Po seansie o godz. 20:00 w Artus Cinema odbędzie się spotkanie z twórcami: Michałem Wiraszko i Zbigniewem Krzywańskim.

Goście: Michał Wiraszko, Zbigniew Krzywański, Grzegorz „Gelo” Sakerski.

Wstęp wolny.

08.10.2022 | sobota |

Bilety: 35 zł/w przedsprzedaży, 40 zł/w dniu koncertu.

Goście: Waldemar Rudziecki, Szymon Matusiak, Grzegorz Grabowski.

Wstęp wolny.

 


 

Organizatorzy Festiwalu: Fundacja Wspieramy Kulturę SztukArt, Centrum Kultury Dwór Artusa.

Komitet Honorowy: Waldemar Rudziecki, Szymon Matusiak, Marek Stankiewicz, Grzegorz Grabowski, Jarosław Radomski.

Partnerzy Festiwalu: Kartoteka Wariata, Agencja Reklamowa Gall, Duży Format, MSU Publishing, Muzyczny Kram, Toruńska Giełda Winylowa, Mistrz i Małgorzata Restauracja, Apartamenty Luizjana Mostowa 10, Restauracja Luizjana Dwór Artusa, Browar Toruński Toruń, 2 Światy Pub & Klub Muzyczny, PUB Spółdzielczy.

Patronat medialny: Radio SuperNova, Muzyczny Kram, Kulturalne Media, Muzyczny Zwierz.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.