„Festiwal Młodej Muzyki” to kontynuacja odbywających się cyklicznie od 2012 roku koncertów towarzyskich. Tegoroczna edycja zgrywa się ze stuleciem urodzin toruńskiego kompozytora Kazimierza Serockiego oraz pierwszą rocznicą śmierci toruńskiej kompozytorki Bernadetty Matuszczak. To właśnie im poświęcony zostanie koncert inaugurujący oraz zamykający festiwal.

Kazimierz Serocki był kompozytorem i pianistą, wpisującym się w czołówkę polskiej awangardy muzycznej. Jako artysta wszechstronny, uwrażliwiony na brzmienie stosował niemal wszystkie najbardziej aktualne techniki kompozytorskie i włączał się w dominujące nurty europejskiej muzyki XX wieku.

Bernadetta Matuszczak tworzyła różnorodne utwory muzyczne, w tym opery. Jej styl początkowo charakteryzowała atonalność i asceza, dopiero w późniejszej fazie kompozycje Matuszczak nabrały melodyki. Była znana zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in.: za sprawą licznych nagród, honorujących jej twórczość kompozytorską.

W trakcie festiwalu czekają na Was intrygujące prawykonania, muzyka elektroakustyczna, jazzowa, a nawet piosenka literacka. Wystąpią znakomici soliści, zespoły i orkiestry, będzie też okazja spotkać się ze znanymi muzycznymi osobistościami!

 

Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorskie Towarzystwo Muzyczne.