XVII TFK: "W środku jesteśmy baśnią" - spotkanie z Wiesławem Myśliwskim

Kiedy

24.10.2011
poniedziałek | godz. 17:00

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Wiesław Myśliwski należy do najwybitniejszych żyjących pisarzy polskich. Debiutował powieścią Nagi sad (1967), która zaskoczyła krytyków swoją dojrzałością, zawartością, a także wyjątkowym – nie tylko na tle polskiej, lecz i europejskiej literatury – przepełnionym miłością portretem ojca sporządzanym przez syna. Konflikt pomiędzy tożsamością odziedziczoną i pożądaną ukazał w dramacie Klucznik oraz powieści Pałac. Najobszerniejszą epopeją chłopskiego losu okazała się powieść Kamień na kamieniu. Powieść Widnokrąg, uhonorowana nagrodą literacką NIKE (1998), stanowi summę wcześniejszego dorobku, a zarazem przynosi akcenty nowe. Jest to, bodaj jedyny w literaturze polskiej lat 90. przypadek eposu o spełnionej nostalgii – o możliwym powrocie do utraconych doświadczeń, które rozegrały się w kręgu rodzinnym. W roku 2007 ponownie został laureatem nagrody NIKE za powieść Traktat o łuskaniu fasoli.

W Toruniu pisarz gościł dwukrotnie. W tym roku spotkanie autorskie będzie miało szczególny charakter. Autor został bowiem wyróżniony (wraz z Hertą Müller) Nagrodą Miast Partnerskich im. Samuela Bogumiła Lindego.

W „Traktacie o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego najważniejsze jest słowo. Milczenie jest w tej książce zwierciadłem słowa, zamazanym, niepewnym, miejscami pękniętym, ale koniecznym, by słowa mogły wybrzmieć, nabrać kształtu. W tej książce mówi się i milczy nieustannie.
Opowieści bohatera towarzyszy cisza. Słowa toną w niej i tylko czasami wydaje się, że rozpoznajemy ich dalekie echo.
Marek Zagańczyk

Toruński Festiwal Książki organizowany jest wspólnie z Wydziałem Kultury
Urzędu Miasta Torunia.

Goście wydarzenia